ԱԶԳԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎ – ՔՆՆԱՐԿՎԵՑ ՀՀ ՀԾԿՀ 2010Թ.-Ի ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅԱՆ ԾՐԱԳԻՐԸ
Այսօր ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի 2010 թ. գործունեության ծրագիրը խորհրդարանի քննարկմանը ներկայացրեց ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանը: Նշվեց, որ հանձնաժողովի գործառույթներից է կարգավորման օրենսդրական դաշտի շարունակական կատարելագործումը` ելնելով սպառողների եւ կարգավորվող անձանց իրավունքների պաշտպանության ու շահերի հավասարակշռման, մրցակցային միջավայրի զարգացման համար անհրաժեշտ պայմանների ստեղծման, կարգավորվող ենթակառուցվածքներում արդյունավետ ներդրումների խրախուսման եւ կարգավորման դաշտի թափանցիկության ապահովման առաջնահերթություններից: Հեռահաղորդակցության բնագավառն շարունակում է հանձնաժողովի գործունեության մեջ մնալ որպես գերակա ուղղություն: Նա տեղեկացրեց, որ 2009 թ. մեծածավալ աշխատանքներ են տարվել էլեկտրոնային հաղորդակցության բնագավառում «Էլեկտրոնային հաղորդակցության մասին» ՀՀ օրենքով վերապահված գործառույթներն իրականացնելու համար, հաստատվել է միջազգային զանգերի տերմինացիա իրականացնելու կարգը, որով կանոնակարգվել են հանրային էլեկտրոնային հաղորդակցության ցանցերում միջազգային մուտքային զանգերի տերմինացիայի (վերջնավորման) իրականացման պայմանները եւ հստակեցվել են անօրինական տերմինացիան բնորոշող չափորոշիչները: Պարոն Նազարյանն իրազեկեց, որ 2010 թվականին հանձնաժողովի գործունեության առաջնահերթություններից կհամարվի նաեւ բջջային կապի 3-րդ սերնդի ցանցերի` 3G ստանդարտի ներդրման ծավալների աճի ապահովումը, ինչը հնարավորություն կընձեռի բջջային ցանցերի բաժանորդներին բարձր արագագործություն ունեցող համակարգի միջոցով ստանալու ծառայությունների ավելի մեծ տեսականի:
Հանձնաժողովի կողմից իրականացվող սակագնային քաղաքականությունը հիմնվում է համաշխարհային պրակտիկայում ընդունված անհրաժեշտ հասույթի ապահովման սկզբունքի վրա եւ նպատակաուղղված է հանրային ծառայությունների ոլորտում կարգավորվող գործունեություն իրականացնող անձանց բնականոն տնտեսական գործունեության ապահովմանը, ինչպես նաեւ սպառողների եւ կարգավորվող գործունեություն իրականացնող անձանց շահերի հավասարակշռմանը: 2010 թ. առանձնակի ուշադրություն կդարձվի հեռավոր մարզերում հանրային էլեկտրոնային հաղորդակցության ցանցերի զարգացումը խթանող պայմանների ստեղծմանը:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ Վարդան Բոստանջյանը տեղեկացրեց, որ ամենամյա հաշվետվությունը արժանացել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությանը:
ԱԺ պատգամավորներ Հրայր Կարապետյանը եւ Հովհաննես Մարգարյանը անդրադարձան հանրային ծառայությունների սակագների բարձրացման եւ վերանայման, ծառայությունների որակի բարելավման խնդիրներին:
«Ժառանգություն» խմբակցության տեսակետը ներկայացնող Լարիսա Ալավերդյանը արձանագրեց, որ ներկայացված է իրական խնդիրների վերաբերյալ տրամաբանորեն փոխկապակցված հաշվետվություն: Նա գտնում է, որ հանրային ծառայություններ մատուցող կազմակերպությունների եւ սպառողների միջեւ կնքվող պայմանագրերում պաշտպանված չեն սպառողների շահերը:
Եզրափակիչ ելույթում ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանը, շնորհակալություն հայտնելով խորհրդարանին շահագրգիռ քննարկումների համար, անդրադարձավ պատգամավորներին հետաքրքրող հարցադրումներին: Պարոն Նազարյանը տեղեկացրեց, որ ապրիլից սպասվում են թանկացումներ կապված սահմանում գազի գնի թանկացումով եւ դոլար-դրամ փոխարժեքի տատանումներով: