ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ՍՊԱՌՈՂԱԿԱՆ ԳՆԵՐԻ ԻՆԴԵՔՍՆ ԱՃԵԼ Է 3.2%-ՈՎ 30/10/09
ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության հրապարակած տվյալների համաձայն 2009թ. սեպտեմբեր-հոկտեմբերին ՀՀ սպառողական շուկայում գրանցվել է 1.2% ընդհանուր գնաճ, ինչը հիմնականում պայմանավորվել է պարենային որոշ ապրանքատեսակների գների սեզոնային փոփոխություններով:
Պարենային ապրանքների (ներառյալ ոգելից խմիչք և ծխախոտ) գները 2009թ. հոկտեմբերին սեպտեմբերի համեմատ աճել են 0.6%-ով, ոչ պարենային ապրանքներինը` 0.5%-ով, ծառայությունների սակագներինը` 0.5%-ով:
Սպառողական գների ինդեքսը 2009թ. հոկտեմբերին 2008թ. դեկտեմբերի համեմատ կազմել է 103.2%, այդ թվում, պարենային ապրանքներինը (ներառյալ ոգելից խմիչք և ծխախոտ) 97.1%, ոչ պարենային ապրանքներինը` 111.9%, ծառայությունների սակագներինը` 110.1%:
2009թ. հունվար-հոկտեմբերին սպառողական գների միջին ամսական հավելաճը կազմել է 0.3%, ինչը 0.2 տոկոսային կետով ցածր է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համապատասխան ցուցանիշից (0.5%):
2009թ. հոկտեմբերին 2008թ. հոկտեմբերի համեմատ սպառողական գների ինդեքսը կազմել է 103.5%, այդ թվում պարենային ապրանքներինը (ներառյալ ոգելից խմիչք և ծխախոտ)՝ 97.8%, ոչ պարենային ապրանքներինը՝ 107.4%, ծառայությունների սակագներինը՝ 111.9%, իսկ հունվար-հոկտեմբերին 2008թ. հունվար-հոկտեմբերի համեմատ՝ համապատասխանաբար 103.0%, 99.0, 103.1, 110.4%:
2009թ. հոկտեմբերին 2005թ. համեմատ սպառողական գների ինդեքսը կազմել է 121.9%, այդ թվում, պարենային ապրանքներինը (ներառյալ ոգելից խմիչք և ծխախոտ)՝ 116.6%, ոչ պարենային ապրանքներինը՝ 117.7%, առայությունների սակագներինը՝ 133.9%:
Հանրապետության դիտարկվող քաղաքներում 2009թ. հոկտեմբերին սեպտեմբերի համեմատ արձանագրվել է սպառողական գների 0.2-2.4% գնաճ, ընդ որում, գնաճի ամենաբարձր ցուցանիշն արձանագրվել է ք. Վանաձորում: Մայրաքաղաքում սպառողական գներն աճել են 0.4%-ով: