VIVACELL-Ը ՕԳՆՈՒՄ Է ԳՅՈՒՄՐԻԻ ՊԱՏՄԱՄՇԱԿՈՒՅԹԱՅԻՆ ԿԵՐՊԱՐԻ ՎԵՐԱԿԱՆԳՆՄԱՆԸ
Ս.թ. հուլիսի 26-ին Հայաստանի երկրորդ քաղաք Գյումրիում տեղի ունեցավ ՙՀայկական հուշարձանների ճանաչման՚ ծրագրի շրջանակներում ընտրված հաջորդ հուշարձանի` Գյումրիի պատմական միջուկի բացումը` քաղաքի Ղորղանյան փողոցի Գայ և Գորկի հատվածում:
Հայաստանի Մշակույթի նախարարության հետ իրականացվող այս համատեղ երկարաժամկետ ծրագիրը նպատակ ունի բարձրացնել Հայաստանի պատմամշակութային և բնության հուշարձանների վերաբերյալ հասարակության իրազեկությունը` բացատրական վահանակների, տպագիր ուղեցույցների, ինչպես նաև մուլտիմեդիա և ինտերնետային տվյալների շտեմարանի ստեղծմամբ և տեղադրմամբ: Ծրագրի իրականացման նպատակով ընտրված հուշարձաններն են` Գառնին, Գյումրիի պատմական միջուկը, Զվարթնոցը, Խոր Վիրապ/Արտաշատը և Նորավանքը` Գնիշիկաձորի լանդշաֆտով:
ՙՀայկական հուշարձանների ճանաչման՚ ծրագրի հովանավորներն են` Հայաստանի առաջատար բջջային օպերատոր ՎիվաՍելը, Գյումրիում Իտալիայի պատվավոր հյուպատոս Անտոնիո Մոլտատոն (Consolato Onoraio d`Italia a Gyumri) և USAID/CAPS–ը:
ՙՀայկական հուշարձանների ճանաչման ծրագիր՚-ը, նպատակ ունենալով խթանել հետաքրքրությունը դեպի պատմամշակութային ժառանգության արժեքները, ինչպես նաև զարգացնել պատմական ժառանգության նշանակության վերաբերյալ հանրությանը ներկայացվող տեղեկատվությունը, նախաձեռնեց պատմակամ Գյումրիի մի հատվածում տեղադրել բազմալեզու տեղեկատվական վահանակներ, հուշարձանների մոտեցման ուղիներ և նշանագրություններ, որն էլ իր հերթին խթան կհանդիսանա զμոսաշրջության զարգացման համար:
Գյումրիի պատմական միջուկի տարածքում ծրագրի գործունեությունը ծավալվել է Գայի, Ջիվանի, Ռուսթավելի, Ղորղանյան, Գորկի, Աբովյան, Վարպետաց փողոցներում, ՙԳորկա՚ զμոսայգում, Ազատության հրապարակում, ՙԽաղաղության՚ օղակում և Հաղթանակի պուրակում: Քաղաքի կենտրոնական փողոցներում տեղադրված նշանները, զբոսաշրջիկներին ուղեկցում են դեպի պատմական Գյումրի: Յուրաքանչյուր փողոցի կամ պուրակի սկզբնամասում տեղադրված բազմալեզու տեղեկատվական վահանակները տեղեկություններ են հաղորդում տվյալ փողոցում գտնվող պատմական շինությունների վերաբերյալ: Տեղեկությունները բազմակողմանի են և ուշագրավ, թե° պատմական թե° ճարտարապետական առումներով: Տեղեկատվական վահանակների բացատրությունները համարակալված են, որոնք համապատասխանում են պատմական շինությունների ճակատների վրա փակցված թվերին: Կավե նրբաճաշակ թվանշանները, կարծես թե ավելի են ընդգծում շինությունների յուրահատուկ գեղեցկությունը: Տեղեկատվական վահանակների բացատրությունները գրված են մի ուրույն և հետաքրքիր ոճով, որը հասու է թե° պատանուն և թե° մեծահասակին:
Քաղաքի բնակիչները ակտիվ մասնակցություն ցուցաբերեցին միջոցառմանը, քանի որ այն առաջին հերթին համարվում է գյումրեցիների տոնը և իր տեսակի մեջ մի փառատոն էր ՙբաց երկնքի տակ՚ ª ՙՎերածնունդ՚ կարգախոսով: