ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ԳՈՐԾԱԶՐԿՈՒԹՅԱՆ ԱՄԵՆԱԲԱՐՁՐ ՄԱԿԱՐԴԱԿԸ ԳՐԱՆՑՎԵԼ Է ՇԻՐԱԿԻ, ԼՈՌՈՒ ԵՎ ՍՅՈՒՆԻՔԻ ՄԱՐԶԵՐՈՒՄ
ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության հրապարակած տվյալների համաձայն այս տարվա հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին Հայաստանում գործազրկության մակարդակը կազմել է 6.8%: Հոկտեմբերի 1-ի դրությամբ Հայաստանում տնտեսապես ակտիվ բանկչության թիվը կազմել է 1 184.8 հազար մարդ, իսկ պաշտոնապես գրանցված գործազուրկների քանակը` 80.8 հազար մարդ:
Հանրապետությունում գործազրկության ամենաբարձր մակարդակը գրանցվել է Շիրակի, Լոռու և Սյունիքի մարզերում: Շիրակի մարզում այն կազմում է 12.9% կամ 12.6 հազար մարդ, Լոռիում` 11.5% կամ 11.7 հազար մարդ, իսկ Սյունիքում` 11.8% կամ 7 հազար մարդ:
Տավուշի մարզում գործազրկության մակարդակը կազմել է 9% կամ 4.9 հազար մարդ, Կոտայքում`9.1% կամ 7.5 հազար մարդ, Գեղարքունիքում` 5.6% կամ 6 հազար մարդ, Վայոց ձորում` 4.1% կամ 1.1 հազար մարդ:
Գործազրկության ամենացածր մակարդակը գրանցվել է Արարատի, Արմավիրի և Արագածոտնի մարզերում: Արարատում այն կազմել է 2.7% կամ 3.3 հազար մարդ, Արմավիրում` 2.9% կամ 3.5 հազար մարդ, Արագածոտնում` 2% կամ 1.3 հազար մարդ:
Երևան քաղաքում տնտեսապես ակտիվ բնակչության քանակը 345.8 հազար է, իսկ գործազրկության մակարդակը կազմել է 6.3% կամ 21.8 հազար մարդ: