ԳՈՒՐԳԵՆ ՍԱՐԳՍՅԱՆԸ ՄԻՆՍԿՈՒՄ ԿՄԱՍՆԱԿՑԻ ԱՊՀ ԵՐԿՐՆԵՐԻ ԿԱՊԻ ԳԵՐԱՏԵՍՉՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՂԵԿԱՎԱՐՆԵՐԻ ՀԱՆԴԻՊՄԱՆԸ
ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարարությունից «Բիզնես 24»-ին տեղեկացնում են, որ նախարար Գուրգեն Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակությունը նոյեմբերի 25-ին ԱՊՀ անդամ երկրների մյուս գերատեսչությունների ղեկավարների հետ կմասնակցի բարձր մակարդակով անցկացվելիք հանդիպման նախապատրաստական աշխատանքներին:
Հանդիպումը հնարավորություն կընձեռի պետական եւ մասնավոր հատվածի ղեկավարներին, ինչպես նաեւ միջազգային եւ տարածաշրջանային կառույցներին հաստատելու նոր գործնական հարաբերություններ:
էլեկտրոկապի միջազգային միության ԱՊՀ անդամ երկրների ղեկավարների հանդիպման նպատակը մարդկային, ֆինանսական եւ տեխնիկական ռեսուրսերի մոբիլիզացումն է` տարածաշրջանում թվային ենթակառուցվածքների եւ  ծառայությունների արագ անցման համար, ինչը մեծ նշանակություն ունի սոցիալ-տնտեսական զարգացման գործում: Առաջնահերթ խնդիրներից է նաեւ լայնամաշտաբ ինտերնետի տարածումը, գյուղական բնակավայրերում կապի հնարավարությունների ընդլայնումը:
Հանդիպումը կկազմակերպվի կապի ոլորտում տարածաշրջանային համագործակցության, ԱՊՀ գործադիր կոմիտեի, ՄԱԿ-ի եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի, ՄԱԿ-ի գլոբալ ալիանսի  տեղեկատվա-հաղորդակցական տեխնոլոգիաների եւ զարգացման, Համաշխարհային բանկի եւ Եվրոպական ներդումային բանկի համագործակցությամբ:
Նշենք, որ էլեկտրոկապի միջազգային միությունը կապի եւ ծառայությունների զարգացման համար հանդիսանում է ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների համաշխարհային կոորդինացիոն կենտրոն եւ իր պատմության 145 տարիների ընթացքում կոորդինացրել է ռադիոհաճախականությունների համատեղ օգտագործումը, ստեղծել համաշխարհային ստանդարտներ եւ այլն: