ԿԱՆՑԿԱՑՎԻ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԴԵՂԱԳՈՐԾԱԿԱՆ ՄՐՑՈՒՆԱԿՈՒԹՅԱՆ 2-ՐԴ ՀԱՄԱԺՈՂՈՎԸ
ԱՄՆ միջազգային զարգացման ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Մրցունակ մասնավոր հատված Հայաստանում» (CAPS) ծրագիրը ՀՀ առողջապահության նախարարության, «Դեղերի և բժշկական տեխնոլոգիաների փորձագիտական կենտրոնի», Հայաստանի դեղ արտադրողների և ներմուծողների միության, Զարգացման հայկական գործակալության և Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամի հետ համագործակցությամբ դեկտեմբերի 1-ին Երևանում կանցկացնեն Հայաստանի դեղագործության մրցունակության երկրորդ համաժողովը:
Միջոցառման նպատակն է վերլուծել ոլորտի ներկա իրավիճակը և զարգացման հեռանկարները, խթանել համագործակցությունը շահագրգիռ կողմերի միջև և բարձրաձայնել ոլորտի հիմախնդիրները, այդ թվում` տնտեսական ճգնաժամի ազդեցությունը դեղագործական արտադրության վրա, «Պատշաճ գործունեությունների» որդեգրման կարգավորումը, և արտահանման հնարավորությունները:
Դեղագործության ոլորտին նվիրված առաջին համաժողովը տեղի է ունեցել 2008թ. նոյեմբերին CAPS ծրագրի նախաձեռնությամբ: Այն ներկայացրեց դեղագործական ոլորտի` միջազգայնորեն ընդունված «Պատշաճ արտադրական գործունեության» (ՊԱԳ) չափանիշները: Մեկ տարվա ընթացքում նշանակալի քայլեր են ձեռնարկվել հայաստանյան դեղագործական ոլորտում ՊԱԳ չափանիշների ներդրման ուղղությամբ: Մայիս ամսին CAPS-ի և ոլորտի ներկայացուցիչների համատեղ ջանքերով առաջին անգամ Հայաստանում անցկացվեց ՊԱԳ դասընթացը, որը վարեցին միջազգային փոձագետներ: Դասընթացին հետևեց դասընթացավարների վերապատրաստման կուրս, որը հաջողությամբ ավարտած տեղացի մասնագետներն այսօր արդեն ՊԱԳ վերապատրաստում են առաջարկում վերջերս հիմնադրված «Ջի Էքս Պի» գերազանցության կենտրոնի միջոցով:
Այլ խնդիրների թվում համաժողովը կքննարկի հայաստանյան դեղ արտադրողների մարկետինգային հնարավորությունները տեղական և արտահանման շուկաներում, դեղերի շրջանառության համակարգում բարեփոխումների անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև Հայաստանում դեղերի արտադրության ներկա իրավիճակը և զարգացման հնարավոր սցենարները:
Միջոցառմանը մասնակցում են դեղ արտադրողներ, կառավարության, միջազգային, հասարակական կազմակերպությունների, կրթական հաստատությունների, գործարար միությունների ներկայացուցիչներ, դեղագործներ և Հայաստանի դեղագործական ոլորտով հետաքրքրվող այլ անձինք:
Համաժողովը տեղի կունենա երեքշաբթի օրը`դեկտեմբերի 1-ին, ժամը` 10:00, Անի Պլազա հյուրանոցում: Մանրամասները` ստորև ներկայացվող միջոցառման նախնական օրակարգում:
Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ ՄԶԳ/«Մրցունակ մասնավոր հատված Հայաստանում» ծրագիրը (CAPS) տեխնիկական աջակցություն է տրամադրում Հայաստանի մասնավոր հատվածին վերջինիս` Հայաստանում, տարածաշրջանում և միջազգային շուկայում արդյունավետ մրցելու նպատակով: CAPS-ը աշխատում է Հայաստանի ՏՏ, զբոսաշրջության, դեղագործության և ճարտարագիտական ծառայությունների կլաստերների հետ` միջազգային շուկայում մրցունակ ապրանքների և ծառայությունների հատկորոշման և դրանք ապահովող կայուն ընկերությունների ստեղծման ուղղությամբ: CAPS-ը տեխնիկական աջակցություն է տրամադրում տարբեր ձևաչափերով` ընկերություններին տրամադրվող խորհրդատվություն, գործարար միությունների ունակությունների ամրապնդում, քաղաքականության ոլորտում ուսումնասիրությունների իրականացում և շահերի պաշտպանություն, հանրային լուսաբանում, աշխատուժի ուսուցում և մասնավոր ու պետական հատվածների համատեղ ուժերով նախաձեռնությունների մշակում: