ՑԱՆՑԱՅԻՆ ՄԱՐԿԵՏԻՆԳԸ ՆԱԵՎ ՑԱՆՑԱՅԻՆ ԽԱԲԵՈՒԹՅԱՆ ՄԻՋՈՑ Է. ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ԲԱՑԱՀԱՅՏՎԵԼ Է ԱՅԴՊԻՍԻ ՀԱՆՑԱՎՈՐ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅՈՒՆ
ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության մարմինների կողմից իրականացված օպերատիվ- հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել եւ կասեցվել է ՀՀ տարածքում «Questnet» միջազգային կազմակերպության անվան տակ միմյանցից անկախ գործող երկու կազմակերպված խմբերի հանցավոր գործունեություն, որն ուղղված է եղել խաբեության միջոցով քաղաքացիներից դրամական միջոցների հափշտակմանը եւ այսպես կոչված` ֆինանսական բուրգի ստեղծմանը:
Պարզվել է, որ ներցանցային մարքետինգով զբաղվող «Questnet»  կազմակերպությունը տարբեր երկրներում, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետությունում ունենալով ներկայացուցիչներ, ինտերնետ կայքի միջոցով քաղաքացիներին վաճառել է 600-1500 ԱՄՆ դոլար արժողությամբ առողջությունն իբր կարգավորող տարբեր տեսակի ապակյա ԲԻՈ-դիսկեր, տեխնիկական այլ ապրանքներ, ինչպես նաեւ մինչեւ 8 գրամ քաշով ոսկյա զարդեր եւ վզնոցներ: Հետագայում քաղաքացիները հասկանալով, որ վճարված գումարը տասնյակ անգամներ գերազանցում է ապրանքի իրական արժեքը, «Questnet»-ի ներկայացուցիչներից հետ են պահանջել իրենց գումարները, ինչին ի պատասխան նրանց առաջարկվել է շարունակել ցանցի ընդլայնման գործընթացը, վստահեցնելով, որ նրանք ոչ միայն կարող են վերադարձնել իրենց վճարած գումարները, այլ նաեւ ստանալ զգալի եկամուտ:
Քննությամբ պարզվել է, որ «Questnet» -ի ղեկավարներ ԻԻՀ քաղաքացի Ռայմոնդ Քոչարյանսի եւ ՀՀ քաղաքացի Վաչե Մանուկյանի կողմից կազմակերպված երեւանյան ցանցում ընդգրկված են եղել ընդհանուր թվով 113 քաղաքացիներ, որոնց վստահությունը չարաշահելու եղանակով նրանցից հափշտակվել է խոշոր չափի գումարներ:
Ռ. Քոչարյանսը եւ Վ. Մանուկյանը ձերբակալված են:
Քննությունը վարում է ՀՀ ԱԱԾ Քննչական վարչությունը: ԱԱԾ-ն ՀՀ քաղաքացիներին հորդորում է չգայթակղվել արագ հարստանալու ցանկությամբ եւ հեռու մնալ նմանատիպ խարդախներից եւ կասկածելի կազմակերպություններին անդամակցելուց: «Questnet»  կազմակերպությունների հանցավոր գործունեությունից տուժած քաղաքացիները կարող են դիմել ՀՀ ԱԱԾ Քննչական վարչություն` 57-93-16 համարով: