ՏՄՊՊՀ – 456 ՄԻԼԻՈՆ ԴՐԱՄԻ ՏՈՒԳԱՆՔ ԴԵՂՈՐԱՅՔԻ ՇՈՒԿԱՅՈՒՄ
ՏՄՊՊՀ-ից «Բիզնես 24»-ին տեղկացնում են, որ ԶԼՄ հրապարակումների, ստացված բազմաթիվ դիմում-բողոքների, ինչպես նաև Հանձնաժողովի կողմից 2009 թ. սեպտեմբեր-նոյեմբերին իրականացված դիտանցումների համաձայն, արձանագրվել են սիրտ-անոթային, հակաշաքարախտային, հակավիրուսային և այլ դեղամիջոցների իրացման գների բարձրացումներ: Այդ փաստի հիման վրա Հանձնաժողովը դեղերի շրջանառության ոլորտում գործող տնտեսվարող սուբյեկտների կողմից օրենքի հնարավոր խախտումների բացահայտման նպատակով հարուցել է վարույթ, որն ընդգրկել է դեղերի շրջանառության ոլորտում ներկրման ծավալներով առնվազն 1 տոկոս բաժին ունեցող, ինչպես նաև դեղերի արտադրությամբ զբաղվող  25 տնտեսվարողների վարքագծի ուսումնասիրությունը: Հանձնաժողովը վարույթի ընթացքում ուսումնասիրել է տվյալ տնտեսվարողների կողմից 2009 թ. հունվար-սեպտեմբերին 38 անուն դեղի` արտադրության, ներկրման և իրացման ընդհանուր ծավալների, ինչպես նաև մինչև նոյեմբերի 15-ը դրանցից յուրաքանչյուրի մեկ միավորի գնի կառուցվածքի վերաբերյալ տեղեկատվություն:
Ընկերություններից երկուսը իրացման գնի փոփոխության համար որպես հիմնավորում նշել են դրամի արժեզրկումը: Մինչդեռ` ըստ ՀՀ կենտրոնական բանկի տեղեկատվության, ԱՄՆ 1 դոլարի փոխարժեքը ամսական կտրվածքով սեպտեմբերին աճել է 1,91, հոկտեմբերին` 1,51 և նոյեմբերին` 0,4 տոկոսներով: Եվրոյինը, համապատասխանաբար`3,96 , 3,37  և 1,05 տոկոսներով: Այսինքն, տարադրամների փոխարժեքների աճի տեմպերը նույնիսկ նվազել են սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին և, բնականաբար, էական ազդեցություն չէին կարող ունենալ իրացման գների բարձրացման վրա:
Ուսումնասիրված 38 անուն դեղերից մեծ մասի դեպքում գնի կառուցվածքում առկա են չհիմնավորված բաղադրիչներ, որպես ապացույց ընտրվել են 11-ը. Պլավիքս, Պրեդուկտալ, Դիաբետոն, Դիաբետոն ՄՌ, Պրեստարիում, Արիֆոն Ռիտարդ, Ֆեվարին, Վոլտարեն Էմուլգել, Բետասերկ, Էսենցիալ Ն, Թերաֆլյու:
Հակամրցակցային համաձայնության են եկել 7 տնտեսվարող սուբյեկտներ` «ՎագաՖարմ», «ԱրգոՖարմ», «Էսկուլապ», «Ամիկուս», «Նատալի  Ֆարմ», «ԱլֆաՖարմ», «Արֆարմացիա»: Այս ընկերությունները սեպտեմբեր-նոյեմբերին դեղերի իրացման գները բարձրացրել են չհիմնավորված:
Վարույթի նյութերը, հիմնավորել են, որ ուսումնասիրված դեղերի` տնտեսվարող սուբյեկտների կողմից ձեքբերման գների անփոփոխ մնալու կամ ոչ զգալի փոփոխության պարագայում, զգալիորեն, ոչ համարժեք և միևնույն ժամանակահատվածում` սեպտեմբեր-հոկտեմբերին բարձրացվել են իրացման գները: Տնտեսվարողների այս վարքագիծը, որը ուղղակի կամ անուղղակի հանգեցնում կամ կարող է հանգեցնել որևէ ապրանքային շուկայում մրցակցության սահմանափակմանը, կանխմանը կամ արգելմանը, հակամրցակցային համաձայնություն է: Նիստի ընթացքում տնտեսվարող սուբյեկտները ներկայացրեցին իրենց հակափաստարկները, պարզաբանումները, ելույթներ ունեցան:
Հանձնաժողովն այսօրվա իր որոշմամբ դեղերի ներկրմամբ և իրացմամբ զբաղվող` «Վագա Ֆարմ», «Արգո Ֆարմ», «Էսկուլապ», «Ամիկուս», «Նատալի Ֆարմ», «ԱլֆաՖարմ» և «Արֆարմացիա» ընկերություններին հակամրցակցային համաձայնության և մրցակցության սահմանափակման համար վերոհիշյալ ընկերություններից յուրաքանչյուրին տուգանեց յուրաքանչյուրի նախորդ տարվա հասույթի 2 տոկոսի չափով (բայց յուրաքանչյուրին ոչ ավելի, քան 300 միլիոն դրամով):  «Ֆետիդա Ֆարմը» նիստի ընթացքում ներկայացրեց լրացուցիչ տվյալներ, և այս ընկերության վերաբերյալ հարցը հետաձգվեց, որոշում կկայացվի ավելի ուշ:
Այսպիսով, հաշվի առնելով վերոհիշյալ ընկերություններից յուրաքանչյուրի գործունեությունից նախորդ տարվա ընթացքում ստացված հասույթի չափը, տուգանվող ընկերությունների համար տուգանքի չափը կազմում է. «ՎագաՖարմի» դեպքում` ավելի քան 40 միլիոն դրամ, «ԱրգոՖարմ»` մոտ 21.5 միլիոն դրամ, «Էսկուլապ»` ավելի քան 35.5 միլիոն դրամ, «Ամիկուս»` 18.4 միլիոն դրամ, «Նատալի  Ֆարմ»` ավելի քան 187 միլիոն դրամ, «ԱլֆաՖարմ»` ավելի քան 113 միլիոն դրամ, «Արֆարմացիա»` ավելի քան 40.5 միլիոն դրամ: Միաժամանակ, վերոհիշյալ ընկերություններին հանձնարարվեց շտկել խախտումը և Հանձնաժողով ներկայացնել տուգանքի վճարումը հավաստող տեղեկատվություն: Վարույթի ընթացքում ձեռք բերված նյութերը կտրամադրվեն ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեին: