ՏՄՊՊՀ-Ն ԵՎ ՀԾԿՀ-Ն ԿՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑԵՆ
Այսօր` 2009 թ. դեկտեմբերի 26-ին ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարությունում ստորագրվեց «Հայաստանի Հանրապետության հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի և Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի փոխհամագործակցության հուշագիր»: Հուշագիրը մշակվել է համաձայն 2009 թ. դեկտեմբերի 1-ին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի մոտ կայացած քննարկումների արդյունքում ձեռք բերված պայմանավորվածության: Նմանօրինակ հուշագրի ստորագրումով Հայաստանում միջգերատեսչական համագործակցության նոր մշակույթի հիմք է դրվում:
Սույն հուշագիրն ուղղված է ՀՀ տարածքում էլեկտրոնային հաղորդակցության ոլորտի արդյունավետ կարգավորմանը, ոլորտում արդար և բաց մրցակցության երաշխավորմանն ու տնտեսվարող սուբյեկտների ու սպառողների շահերի պաշտպանությանը, ինչպես նաև տնտեսական ներդրումների համար բարենպաստ միջավայրի ապահովմանը:
Ստորագրող կողմերն էին` Հայաստանի Հանրապետության հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը` ի դեմս հաձնաժողովի նախագահ Ռ. Նազարյանի և Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը`ի դեմս հանձնաժողովի նախագահ Դ. Հարությունյանի:
Հուշագրի կետերն են.
1. Հայաստանի Հանրապետության հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը` «Էլեկտրոնային հաղորդակցության մասին» ՀՀ օրենքի ուժով օժտված է հանրային էլեկտրոնային հաղորդակցության ոլորտի կարգավորման եւ ոլորտում մրցակցության ապահովման իրավասություններով:
2. Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը` «Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքի ուժով օժտված է տնտեսական մրցակցության պաշտպանության եւ խրախուսման, բարեխիղճ եւ ազատ մրցակցության համար
անհրաժեշտ միջավայրի ապահովման, հակամրցակցային գործունեության կանխարգելման, սահմանափակման եւ նախազգուշացման եւ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության նկատմամբ վերահսկողության իրականացման իրավասություններով:
3. Իրավական հիմքերի կամ աշխատանքային արդյունավետության նկատառումներից ելնելով` Կողմերը կարող են դիմել միմյանց վարույթ հարուցելու եւ վարույթային ընթացակարգն արագացված կարգով իրականացնելու առաջարկությամբ:
4. Հայաստանի Հանրապետության հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովն աջակցում է Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովին` իր իրավասությունների իրականացման շրջանակում էլեկտրոնային հաղորդակցության ոլորտի կարգավորմանն առնչվող տեխնիկական-մասնագիտական բնույթի խորհրդատվություն տրամադրելով:
5. Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովն աջակցում է Հայաստանի Հանրապետության հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովին` իր իրավասությունների իրականացման շրջանակում էլեկտրոնային հաղորդակցության ոլորտում մրցակցության ապահովմանն առնչվող հարցերի վերաբերյալ խորհրդատվություն տրամադրելով:
6. Կողմերը փոխանակում են իրենց գործունեության ընթացքում ձեռքբերված եւ միմյանց իրավասությունների պատշաճ իրականացման համար անհրաժեշտ տեղեկատվություն, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ տվյալ տեղեկատվության տրամադրումը արգելված է օրենքով:
7. Փոխանակված տեղեկատվությունը օգտագործվում է բացառապես այն նպատակով, որի համար այն տրամադրվել է:
8. Սույն փոխհամագործակցության հուշագիրն ուժի մեջ է մտնում կողմերի ստորագրման պահից: