ՇԻՆԱՐԱՐՈՒԹՅԱՆ ՈԼՈՐՏՈՒՄ 2010-ԻՆ ԱԿՆԿԱԼՎՈՒՄ Է 10-12 ՏՈԿՈՍ ԱՃ
Հայաստանում շինարարության ոլորտը 2009թ-ին մոտ 40 տոկոսով անկում է ապրել: Երկրի ՀՆԱ-ի մոտ 40 տոկոսը բաժին էր ընկնում շինարարությանը, եւ ճգնաժամի արդյունքում միայն պետբյուջեից ֆինանսավորվող շինարարական աշխատանքներն այս տարի կրճատվել են 50-55 տոկոսով: Այդուհանդերձ, հաջորդ տարվա համար ֆինանսական միջոցներ նախատեսվել են, շարունակական բնույթ կրող շինարարական աշխատանքները չեն դադարի: Սպասելիքները մեծ են 2011թ-ից. պետք է ակնկալել, որ տնտեսությունը կզարգանա, բյուջեի մուտքերը կավելանան, եւ դա կանդրադառնա շինարարության ոլորտի վրա: Իսկ հաջորդ տարի ոլորտում կանխատեսվում է 10-12 տոկոս աճ: Այս մասին նշեց ՀՀ քաղաքաշինության նախարար Վարդան Վարդանյանն այսօր անցնող տարվա աշխատանքների ամփոփման եւ գալիք տարվա ծրագրերի ներկայացման նպատակով հրավիրված մամլո ասուլիսում` ավելացնելով, որ ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը հիմնականում ազդել է շինարարության ոլորտի վրա, որը մեծ կորուստներ է ունեցել
Արդեն մշակվել է եւ 2010թ-ի փետրվարին կընդունվի ինքնակամ շինությունների օրինականացման եւ քանդման նոր հայեցակարգ: Հարցին բավականին խիստ մոտեցում է ցուցաբերվել: Եթե նախկինում ապօրինի կառույցների համար չնչին գումար վճարելով օրինականացնում էին, ապա տուգանքներն ավելացվելու են 3-5, իսկ որոշ դեպքերում նաեւ` 10 անգամ: Ապօրինի շինությունների քանդման գործառույթները վերապահված են վարչական տարածքներին: Նախարարը նշեց, որ վերջին երեք ամսվա ընթացքում ինքնակամ շինարարության հետ կապված 50-ից ավելի գրություններ են ուղարկվել Երեւանի քաղաքապետարան:
Հաջորդ տարի դպրոցաշինության եւ հիմնանորոգումների համար նախատեսվել է 5 միլիարդ 100 միլիոն դրամ: Վ.Վարդանյանը տեղեկացրեց, որ ծրագրվում է վերակառուցել հինգ դպրոցներ, որոնք գտնվում են չորրորդ աստիճանի վթարայնության վիճակում: ՀՀ վարչապետի հանձնարարականով դրանցից երեքը կամրացվեն, երկուսը կքանդվեն եւ կկառուցվեն նորերը: Նախարարը նշեց նաեւ, որ նախարարությունն այս տարի շինարարական մեկ կազմակերպության հետ խզել է պայմանագիրը` դպրոցում անորակ եւ ժամկետային խախտումներով աշխատանք կատարելու համար: Վ.Վարդանյանը դեռեւս գաղտնի է պահում շինարարական այդ ընկերության անունը` նշելով, որ այն հանտնի կդառնա հանրությանը միայն գործընթացն ավարտելուց հետո: