ՀՀ ԷԿՈՄՈՆԻԿԱՅԻ ՆԱԽԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆՆ ԱՄՓՈՓԵԼ Է 2009 ԹՎԱԿԱՆԻ ԱՐԴՅՈՒՆՔՆԵՐԸ
ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարությունն ամփոփել է 2009 թվականի իր գործունեությունը: Նախարարության հրապարակած տարեկան հաշվետվությունում ներկայացված են 2009 թվականի գերական խնդիրները և միջոցառումների ծրագրի իրականացման արդյունքները:Որպես 2009 թվականի գերական խնդիրներ նախարարությունը սահմանել է գիտելիքահենք տնտեսության ենթակառուցվածքի ձևավորումը, արդյունաբերական քաղաքականության ռազմավարության իրականացումը, Հայաստանում տեղեկատվական հասարակության ձևավորման համար անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների ստեղծումը, Եվրոպական հարևանության և գործընկերության գործիքակազմի հասանելիության ապահովումը, միջազգային չափանիշներին համապատասխան համապատասխանության գնահատման համակարգի ձևավորումը, Հայաստանը` որպես զբոսաշրջության համար բարենպաստ և գրավիչ երկրի նկարագրի ձևավորումոան, ներկայացումը և ամրապնդումը, Հայաստանի` որպես գործարարական գործունեության իրականացման համար բարենպաստ երկրի նկարագրի ձևավորումը և ամրապնդումը, ինչպես նաև Կայուն զարգացման ծրագրի իրականացման համակարգի ներդրումը:
Համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի ազդեցությունը Հայաստանի տնտեսության վրա հնարավորինս մեղմելու և սպասվող սոցիալական լարվածությունը կանխելու նպատակով ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարությունը ձեռնարկել է ռեսուրսների նպատակային ուղղորդման  համալիր միջոցառումներ, մասնավորապես մոբիլիզացվել են գործընկեր դոնոր կազմակերպությունների ռեսուրսները:
Այսպես, Համաշխարհային բանկի հետ համագործակցության շրջանակներում ներգրավվել է շուրջ 700 մլն ԱՄՆ դոլարի վարկային ռեսուրս` տնտեսության ամենաառաջնահերթ ոլորտների համար ապահովելով ոչ միայն ճգնաժամին դիմակայելու, այլ նաև հեռանկարային զարգացման նախադրյալներ: Համաշխարհային բանկի Երկրի գործընկերության ռազմավարության շրջանակներում ձևավորվել է նաև քաղաքականությունների աջակցության 60 մլն ԱՄՆ դոլար վարկային ռեսուրսով փաթեթը, ինչը էական օժանդակություն է ցուցաբերել պետության սոցիալական պարտավորությունների կատարման մասով:
Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հետ կառուցողական և հետևողական համագործակցությունը հնարավորություն է տվել տնտեսության մեջ ներարկել շուրջ 500 մլն ԱՄՆ դոլար միջոցներ` դրանով թույլ չտալով հանրապետությունում հարկաբյուջետային և դրամավարկային ցնցումներ, իսկ Ասիական զարգացման բանկի հետ հիմք է դրվել լայնամասշատբ համագործակցության: Ճգնաժամի հաղթահարման աջակցության ծրագրի շրջանակներում 80 մլն ԱՄՆ դոլարի բյուջետային աջակցություն է ցուցաբերվել աղետի գոտու վերականգնման, բյուջեի սոցիալական ծրագրերի իրականացման համար: Եվրամիության հետ շարունակական բանակցությունների արդյունքում հստակ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել 100 մլն ԱՄՆ դոլարի բյուջետային աջակցության վերաբերյալ: