ՌՈՒԲԵՆ ՎԱՐԴԱՆՅԱՆ – ՀՀ ԲԱՆԿԱՅԻՆ ՀԱՄԱԿԱՐԳՆ ԱՄԵՆԱԿԱՅՈՒՆ ԵՎ ՎՍՏԱՀԵԼԻՆ ՀԱՄԱԿԱՐԳԵՐԻՑ ՄԵԿՆ Է ԱՊՀ-ՈՒՄ
ՀՀ բանկային համակարգն ամենակայուն և վստահելի բանկային համակարգերից մեկն է ԱՊՀ տարածքում: Նման կարծիք է հայտնել ռուսաստանաբնակ հայազգի գործարար, «Տրոյկա Դիալոգ» ընկերությունների խմբի տնօրենների խորհրդի նախագահ-գործադիր տնօրեն Ռուբեն Վարդանյանն` այսօր Ամերիաբանկի և ՎԶԵԲ-ի միջև նոր վարկային պայմանագրի ստորագրման շրջանակներում:
Ռուբեն Վարդանյանի խոսքերով` ՀՀ բանկային համակարգի հետագա զարգացումն առավելապես պայմանավորված է Հայաստանի տնտեսության վերականգնման միտումներով, և հաշվին առնելով այն հանգամանքը, որ նախորդ տարվա ընթացքում հանրապետությունում գրանցվել է շինարարության և արտահանման ծավալների զգալի անկում` ՀՀ տնտեսության համար ռազմավարական մեծ նշանակություն կարող են ունենալ այնպիսի ճյուղեր, ինչպիսիք են էներգետիկան և զբոսաշրջությունը, և մասնավորապես, բժշկական զբոսաշրջությունը:
Խոսելով համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի հետևանքների հաղթահարման և համաշխարհային տնտեսության վերականգնման հնարավոր ուղիների մասին` Ռուբեն Վարդանյանը կարևոր է համարել այն փաստը, որ միջազգային շրջանակներում արդեն բացահայտված են ճգնաժամի առաջացման պատճառները և որոշված այն բոլոր փոփոխությունները, որոնք անհրաժեշտ է իրականացնել, սակայն դեռևս հստակեցված չեն այն գործիքներն ու մեխանիզմները, որոնք հնարավորություն կտան արդյունավետ կերպով հասնել անհրաժեշտ արդյունքին:
Ռուբեն Վարդանյանի խոսքերով` ճգնաժամի հաղթահարման տեսանկյունից դեռևս անհրաժեշտ է որոշել համաշխարհային տնտեսությանն մակարդակով ֆինանսական համակարգի պետական կարգավորման շրջանակները և ֆինանսական կառույցների գործունեության վերահսկողության գործիքները: