ԱՄԵՐԻԱՆ ԿԿԱՏԱՐԻ ԵՐԵՎԱՆԻ ՏԵԽՆՈՊԱՐԿԻ ԾՐԱԳՐԻ ՆԱԽԱԳԾՄԱՆ ԱՇԽԱՏԱՆՔՆԵՐԸ
«Ամերիա» ՓԲԸ-ն 2010 թ. փետրվարից հանդես է գալիս ՀՀ կառավարության կողմից ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության միջոցով իրականացվող «Տեխնոլոգիաների մրցունակության բարձրացման» ծրագրի երկրորդ բաղադրիչի նախապատրաստական աշխատանքների իրականացմամբ, որը ներառում է Ինովացիոն ենթակառուցվածքի, Երևանի տեխնոպարկի ծրագրերի իրականացումը: Նշված ծրագիրը ֆինանսավորվում է Համաշխարհային բանկի կողմից:
Նպատակ ունենալով ձևավորել ինովացիոն և մրցունակ գիտելիքներով հասարակություն` ծրագիրն ուղղված է Հայաստանում օժանդակ միջավայրի ստեղծմանը, որը ենթադրում է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում գործող ընկերությունների մրցունակ գործունեության համար  համապատասխան ենթակառուցվածքի, էլեկտրոնային  ծառայությունների և այլ օժանդակող կառույցների ապահովում:
Ամերիան կկատարի Երևանի տեխնոպարկի ծրագրի նախագծում, իրագործելիության ուսումնասիրում, տեղանքի/վայրի ընտրություն, բիզնես ծրագրերի մշակում, գործընկերների ընտրություն:
Երևանի տեխնոպարկի ծրագրի նպատակն է ստեղծել Երևանի մոտակայքում խոշոր տեխնոպարկ, որն իր մեջ կներառի գրասենյակային շենք, ուսումնական կենտրոններ, կոնֆերանսի դահլիճ և հարմարանքներ, վենչուրային ֆինանսավորման և սկսնակ ձեռնարկությունների աջակցման ծառայություններ և, հնարավորության դեպքում նաև օժանդակ այլ ենթակառուցվածք /բանկեր, հյուրանոցներ, ռեստորաններ և այլն/: Այս ծրագիրը հնարավորություն կստեղծի  տրամադրել լիարժեք ենթակառուցվածք` ծրագրավորման և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտներում գործող երևանյան և Հայաստանի այլ ընկերություններին անհրաժեշտ տարածքով և ծառայություններով ապահովելու նպատակով: Տեխնոպարկը բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում գործող ընկերություններին կտրամադրի «մեկ պատուհան» սկզբունքով բազմակողմանի ծառայություններ հետևյալ բնագավառներում` ենթակառուցվածք, ֆինանսավորում, վերապատրաստում, մարքեթինգ և սկսնակ ձեռնարկությունների աճի ու զարգացման համար կարևոր այլ ոլորտներ: Տեխնոպարկը հագեցած կլինի արագ ինտերնետային կապով:
Ամերիան  նախատեսված աշխատանքներն իրականացնելու է 3 փուլով և ամբողջ աշխատանքն ավարտելու է  մինչև 2010թ. հունիս ամիսը: Աշխատանքների ավարտից հետո Ամերիան շահագրգիռ կողմերին կներկայացնի հետազոտության արդյունքների  ամփոփ վերլուծություն:
Հիշեցնենք, որ Ամերիան Հայաստանում խորհրդատվական առաջատար կազմակերպություն է: Ամերիան լայնածավալ աշխատանքներ է իրագործում կորպորատիվ վերակազմավորման, միաձուլումների և ձեռքբերումների, իրավաբանական խորհրդատվության, ուղղակի և պորտֆելային ներդրումների, բիզնեսի պլանավորման, ռազմավարական և հարկային պլանավորման, ֆինանսական խորհրդատվության, պետական կառավարման և բարեփոխումների և այլ ոլորտներում: Հանդիսանալով «Ամերիաե խմբի մասը` Ամերիան տրամադրում է անկախ, կոնֆիդենցիալ և անկողմնակալ խորհրդատվական ծառայություններ միմյանց հետ ներդաշնակորեն և արդյունավետորեն կապված հինգ խորհրդատվական ուղղություններով` գործարար խորհրդատվություն, ֆինանսական խորհրդատվություն, հաշվապահական և հարկային խորհրդատվություն, իրավաբանական և ներդրումային խորհրդատվություն: