ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՍՆՆԴԻ ԱՐՏԱԴՐԱՄԱՍԵՐԻՑ ԳԱՆՁՎԵԼ Է 2.8 ՄԻԼԻՈՆ ԴՐԱՄ ՎԱՐՉԱԿԱՆ ՏՈՒԳԱՆՔ
Հունվարից մինչ օրս ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության սննդամթերքի անվտանգության եւ անասնաբուժական պետական տեսչությունն իրականացրել է վերահսկողության հանրապետության սննդի 22 տարբեր արտադրամասերում, որոնցից մի քանիսի հետագա գործունեության դադարեցման վերաբերյալ գործերը ներկայացվել են վարչական համապատասխան մարմիններին: Մնացածներից գանձվել է 2 մլն 800 հազար դրամ վարչական տուգանք: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության սննդամթերքի անվտանգության եւ անասնաբուժական պետական տեսչության սննդամթերքի անվտանգության բաժնի պետ Արթուր Վարժապետյանը:
Երեւանի մի շարք դպրոցների սննդի կետերում արձանագրել են 158 խախտում: Համապատասխան սերտիֆիկատ չունեցող սննդամթերքի առկայության հետ նշված վայրերում միաժամանակ գրանցվել են հիգիենիայի եւ սննդամթերքի պահպանման պայմանների կոպիտ խախտումներ: Բոլոր դպրոցների սննդի վաճառքի կետերում  բացակայել են նաեւ տաք ու սառը ջրի, սառնարանային տեխնոլոգիայի, ինչպես նաեւ հիգենիայի տարրական պայմանները:
Տեսուչները դպրոցների պահեստներում հայտնաբերել են նաեւ փչացած մսեղեն, ժամկետանց կաթնամթերք, որդնած ձավարեղեն, դպրոցին տրամադրված մարդասիրական օգնության ժամկետանց փաթեթներ: Այս առնչությամբ ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության համապատասխան տեսչությունը «Սպառողների իրավունքների պաշտպանություն» կազմակերպության հետ առաջիկայում կշարունակի ստուգայցերն ու դիտարկումները: Կձեռնարկեն մի շարք միջոցառումներ, որոնք ուղղված կլինեն առանց սերտիֆիկատի եւ ժամկետանց սննդամթերքի վաճառքի արգելմանը, միաժամանակ սպասարկող ընկերություններին կպարտադրվի ձեռք բերել նաեւ հանրային սննդի կազմակերպման արտոնագրեր:
ՀՀ շուկաներում ու դրանց հարող տարածքներում դիտարկումների ընթացքում հայտնաբերվել են 1115 խախտումներ, որոնք հիմնականում սանիտարափորձաքննության չենթարկված կենդանական ծագմամբ հումքի, մսամթերքի, առանց ուղեկցող փաստաթղթերի սննդամթերքի վաճառքին են վերաբերում: Մոնիտորինգի արդյունքները  առաջիկայում տեսչությունը կներկայացնի ՀՀ կառավարության համապատասխան գերատեսչություն:
Տեսուչներն արձանագրել են նաեւ սննդատեսակների անունների, իրացման թույլատրելի քաշի, գնապիտակի ու պատրաստման համար օգտագործված նյութերի բացակայության բազմաթիվ փաստեր, պիտանիության ժամկետն անցած բազմատեսակ հրուշակեղեն, 150-200 գրամի չափով թերակշռումներ ու այլ դեպքեր: