ՀՀ ՏՄՊՊՀ – ՍՏՈՐԱԳՐՎԵԼ Է ՓՈԽԸՄԲՌՆՄԱՆ ՀՈՒՇԱԳԻՐ
Այսօր ստորագրվել է փոխըմբռնման և համագործակցության հուշագիր` ՀՀ ՏՄՊՊՀ նախագահ Արտակ Շաբոյանի և ԵԱՀԿ դեսպան, երևանյան գրասենյակի ղեկավար Սերգեյ Կապինոսի կողմից, որին հետևել է ճեպազրույց:
Փոխըմբռնման հուշագրով համագործակցության կողմերը կարևորում են տնտեսության կայուն զարգացման գործընթացը` առկա օրենսդրական և վարչական բարեփոխումների, լավագույն պրակտիկայի կիրառման միջոցով գործարարների համար բարենպաստ ներդրումային պայմանների ստեղծման և մրցակցության միջազգային կառույցներին Հայաստանի ինտեգրման գործընթացի խթանման համար:
Հուշագիրը նպատակ ունի համատեղ ուժերով նպաստել «մրցակցային մշակույթի» ձևավորմանը, հզորացնել համապատասխան կանոնակարգերի կիրառումը: Փոխըմբռնման հուշագրի հիման վրա նախատեսված է իրականացնել մի շարք միջոցառումներ, մասնավորապես` միջազգային չափանիշներին համապատասխան գնահատման ընթացակարգերի, մրցակցության կանոնների և չափորոշիչների մշակում, աջակցություն Հանձնաժողովին` Հայաստանի մարզերում խթանելու գործարարների, պետական կառավարման, տեղական ինքնակառավարման մարմինների, հասարակական կազմակերպությունների և Հանձնաժողովի միջև կառուցողական երկխոսությունը` առավել ակտիվ, բաց ու հրապարակային քննարկումներ կազմակերպելու միջոցով, խթանել  ՓՄՁ ԶԱԿ-ի հետ համագործակցությունը` ապահովելու փոքր և միջին բիզնեսի համար մրցակցության պաշտպանության առավել բարենպաստ միջավայր ձևավորելու համար և այլն:
Հանձնաժողովի նախագահ Ա. Շաբոյանի խոսքերով, «Հայաստանի մրցակցային օրենսդրությունը բարեփոխումների է ենթարկվում. հատկապես ուժեղացվելու են Հանձնաժողովի վերահսկողական կարողությունները, ինչպես նաև խստացվելու են տուգանքների չափերը»:
«Հակամենաշնորհային օրենսդրության և կարողությունների կատարելագործումը, ինչպես նաև ՓՄՁ զարգացման արդյունավետ ու համակողմանի խրախուսումը կարող է կայուն հիմք հանդիսանալ տնտեսական աճի առկա խոչընդոտների հաղթահարման համար և ապահովել բարեփոխումների ջանքերի կենսունակությունը»,- ասաց ԵԱՀԿ դեսպանը: