«ԿԵՆՍԱԿԱՆ ՆՇԱՆԱԿՈՒԹՅԱՆ ՃԱՆԱՊԱՐՀՆԵՐԻ ԲԱՐԵԼԱՎՈՒՄ» ԾՐԱԳԻՐԸ ՃԱՆԱՉՎԵԼ Է ՀԲ ՄՐՑՈՒՅԹԻ ՀԱՂԹՈՂ
Հայաստանի «Կենսական նշանակության ճանապարհների բարելավում» ծրագիրը ճանաչվել է Համաշխարհային բանկի` «Եվրոպայում և Կենտրոնական Ասիայում մարդկանց կյանքի բարելավման» մրցույթի 2010թ.-ի 12 հաղթողներից մեկը:
Այդ կապակցությամբ հունիսի 7-ին Համաշխարհային բանկի տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ծրագրերի ղեկավար Օլիվյե Լե Բերը ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարար Մանուկ Վարդանյանին հանձնել է պատվոգիր: Նախարար Մ.Վարդանյանւ կարեւորելով ծրագրի իրականացումը նշել է, որ այն նախապատրաստվել է արագացված ընթացակարգով` աջակցելով Հայաստանի` համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամին դիմագրավելու ջանքերին: ըստ նախարարի, Համաշխարհային բանկի եւ կառավարության մասնագետները այս վարկային ծրագիրը նախագխել, քննարկել եւ վավերացրել են յոթ շաբաթվա ընթաքում եւ այն մոտենում է ավարտին:
Նախարար Մ.Վարդանյանը տեղեկացրել է, որ վճանապարհների վերանորոգման աշխատանքների ընթացքում գյուղական համայնքներում ստեղծվել են ժամանակավոր աշխատատեղեր, բարելավվել է հիմնական սոցիալական ծառայությունների հասանելիությունը: Նախատեսված 250 կմ կենսական ճանապարհների ցանցից 150 կմ-ն արդեն վերակառուցվել է :
Հանդիպման ընթացում կողմերը քննարկել են «Կենսական նշանակության ճանապարհների բարելավում» ծրագրի  երկրորդ փուլի իրականացմանն առնչվող հարցեր: Այս ծրագրով  նախատեսվում է կառուցել մոտ 190 կմ ճանապարհահատված:
Վերջում անդրադարձ է եղել նաեւ վերանորոգված ճանապարհների անվտանգության, ինչպես նաեւ կամուրջների վերանորոգման հետ կապված խնդիրներին: