ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ ԱՐՄԵՆԻԱ-Ն ՀՐԱՏԱՐԱԿԵԼ Է ԿԱՊԻՏԱԼԻ ՇՈՒԿԱՅԻՆ ՆՎԻՐՎԱԾ ՈՒՍՈՒՑՈՂԱԿԱՆ ՁԵՌՆԱՐԿ
Բորսայի կողմից մշակված և հրատարակված  «Այցելություն ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա» անվանմամբ ձեռնարկը` նախատեսված հանրության լայն շրջանակների համար, մատչելի և հետաքրքիր ձևով ներկայացնում է կապիտալի շուկային և բորսայական գործառնություններին առնչվող թեմաների լայն շրջանակ:
Ձեռնարկը, մասնավորապես, բացահայտում է արժեթղթերի տարբեր տեսակների էությունը և առանձնահատկությունները, ընկերությունների կողմից արժեթղթեր թողարկելու և կապիտալի շուկա դուրս գալու նպատակները, նկարագրում արժեթղթերի առաջնային տեղաբաշխման գործընթացը, բորսայում արժեթղթերի ցուցակման էությունը և կարևորությունը` թողարկողների մասին տեղեկատվության հասանելիության ապահովման և ներդրողների շահերի պաշտպանության տեսանկյունից, ինչպես նաև ներկայացնում բորսայական տեղեկատվության բացահայտման եղանակները և օգտագործվող հիմնական մասնագիտական եզրույթների բովանդակությունը: Նկարագրված է նաև Հայաստանի կապիտալի շուկայում արժեթղթերի գնման և վաճառքի մեխանիզմը, ներդրումային ծառայություններ մատուցող անձանց գործունեությունը, ինչպես նաև Հայաստանի կենտրոնական դեպոզիտարիայի հիմնական գործառույթները, մասնավորապես` արժեթղթերի սեփականատերերի օրինական շահերի պաշտպանության առնչությամբ: Հատուկ անդրադարձ է կատարվում` պետության կողմից ՀՀ կապիտալի շուկայում ներդրողների շահերի պաշտպանությանն ուղղված միջոցառումներին:
Ձեռնարկը հրատարակվել է Մասկատի ֆոնդային բորսայի (Muscat Securities Market) ֆինանսական աջակցությամբ` Եվրասիական ֆոնդային բորսաների ֆեդերացիայի (FEAS) անդամների միջև համագործակցության շրջանակներում: Ձեռնարկի 2,000 օրինակները հետևողականորեն կտարածվեն Հայաստանի Հանրապետությունում` անվճար հիմունքներով: Հաշվի առնելով, մասնավորապես, դեպի երիտասարդ լսարանը ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա-ի իրազեկման աշխատանքների ուղղվածությունը, ձեռնարկի օրինակներ կտրամադրվեն նաև ՀՀ բարձրագույն ուսումնական հաստատություններին:
«Այցելություն ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա» ուսուցողական ձեռնարկի էլեկտրոնային տարբերակը կտեղադրվի նաև բորսայի www.nasdaqomx.am ինտերնետային կայքի «Նյութեր» բաժնում:
ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա-ն լիահույս է, որ նոր հրապարակումը կնպաստի Հայաստանում կապիտալի շուկայի վերաբերյալ հանրության` մասնավորապես, երիտասարդների իրազեկվածության մակարդակի բարձրացմանը և կնպաստի երկրում այս բնագավառի հետագա կայացմանը:
NASDAQ OMX-ը աշխարհի ամենախոշոր բորսայական ընկերությունն է: Այն բորսայական ծառայություններ է մատուցում և առաջատար տեխնոլոգիաներ վեց մայրցամաքներում գտնվող երկրներում, և ունենալով իր հարթակներում ցուցակված ավելի քան 3,900 ընկերություններ` առաջինն է նաև ցուցակված ընկերությունների թվով: NASDAQ OMX-ի տեխնոլոգիաները ներդրված են ավելի քան 50 երկրների 60 բորսաներում, քլիրինգային կազմակերպություններում և կենտրոնական դեպոզիտարիաներում:
2008թ.-ի հունվարին սկանդինավյան երկրներում գործող OMX բորսայական օպերատորը ձեռք է բերել Հայաստանի Ֆոնդային Բորսայի (ՀՖԲ) և Հայաստանի Կենտրոնական Դեպոզիտարիայի (ՀԿԴ) բաժնետոմսերի 100%-ը: 2008թ.-ի փետրվարին NASDAQ-ի և OMX-ի միավորման արդյունքում ստեղծված NASDAQ OMX Group-ը դարձավ ՀՖԲ-ի և ՀԿԴ-ի միակ սեփականատերը:
27.01.2009թ.-ից  «Հայաստանի ֆոնդային բորսա» ԲԲԸ-ն պաշտոնապես վերանվանվել է «ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա» ԲԲԸ-ի: 05.06.2009թ.-ին  «ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա» ԲԲԸ-ն դարձավ «Հայաստանի Կենտրոնական Դեպոզիտարիա» ԲԲԸ-ի բաժնետոմսերի 100%-ի սեփականատերը: