ՀՀ ՊԵՏԱԿԱՆ ՊԱՐՏՔԻ ՍՊԱՍԱՐԿՄԱՆ ԾԱԽՍԵՐՆ ԱՃԵԼ ԵՆ 148%-ՈՎ
2010 թվականի առաջին կիսամյակում ՀՀ պետական բյուջեի միջոցների հաշվին կատարվել են 383.2 մլրդ դրամի ծախսեր` կազմելով կիսամյակային ծրագրի 92.6%-ը: Մասնավորապես` 348.8 մլրդ դրամ են կազմել ընթացիկ ծախսերը, 34.5 մլրդ դրամ` ոչ ֆինանսական ակտիվների հետ գործառնությունները: Հաշվետու ժամանակահատվածում 6.1 մլրդ դրամի ծախսեր են կատարվել պետական հիմնարկների արտաբյուջետային միջոցների հաշվին:
2009 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ պետական բյուջեի ծախսերն ավելացել են 10.3%-ով կամ 35.8 մլրդ դրամով: Աճը հիմնականում պայմանավորված է պետական պարտքի սպասարկման ծախսերի, դրամաշնորհների և ոչ ֆինանսական ակտիվների գծով ծախսերի ավելացմամբ, ինչպես նաև ոչ ֆինանսական ակտիվների օտարումից մուտքերի նվազմամբ:
Ընթացիկ ծախսերը հաշվետու ժամանակահատվածում կազմել են 348.8 մլրդ դրամ` 94.4%-ով կատարելով կիսամյակային ծրագիրը: Նախորդ տարվա առաջին կիսամյակի համեմատ ընթացիկ ծախսերն աճել են 8.6% ով կամ 27.7 մլրդ դրամով: Ընթացիկ ծախսերից 32.5 մլրդ դրամն ուղղվել է պետական հիմնարկների աշխատողների աշխատավարձերի վճարմանը, շուրջ 2.2 մլրդ դրամը` պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարներին, որոնք կազմել են ծրագրի համապատասխանաբար 93.6%-ը և 90.4%-ը: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աշխատավարձի ծախսերն աճել են 6.3% ով, իսկ սոցիալական ապահովության վճարները` 3.6%-ով:
Ծառայությունների և ապրանքների ձեռքբերման նպատակով պետական բյուջեից օգտագործվել է 68.4 մլրդ դրամ, որի կիսամյակային ծրագիրը կատարվել է 92.1% ով և 3%-ով գերազանցել նախորդ տարվա նույն ցուցանիշը: Հաշվետու ժամանակահատվածում 14.7 մլրդ դրամ հատկացվել է պետական պարտքի սպասարկմանը` կազմելով կիսամյակային ծրագրի 77.6%-ը: Մասնավորապես` նշված գումարից 7.8 մլրդ դրամը տրամադրվել է ներքին, 6.9 մլրդ դրամը` արտաքին պարտքի սպասարկմանը, որոնք կազմել են կիսամյակային ծրագրի համապատասխանաբար 82.8%-ը և 72.4%-ը: 2009 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ պետական պարտքի սպասարկման ծախսերն աճել են 148%-ով կամ 8.8 մլրդ դրամով, ընդ որում, աճ է արձանագրվել ինչպես ներքին, այնպես էլ արտաքին պետական պարտքի սպասարկման ծախսերի գծով:
Անցած ժամանակահատվածում ՀՀ պետական բյուջեից տրամադրվել են շուրջ 8.4 մլրդ դրամի սուբսիդիաներ` կազմելով կիսամյակային ծրագրի 96%-ը և 1.9%-ով զիջել նախորդ տարվա նույն ցուցանիշը: 42.4 մլրդ դրամ են կազմել պետական բյուջեից տրամադրված դրամաշնորհները, որից 41.6 մլրդ դրամը տրամադրվել է պետական հատվածի այլ մակարդակներին, 695.8 մլն դրամը` միջազգային կազմակերպություններին, 76.8 մլն դրամը` օտարերկրյա կառավարություններին: Մասնավորապես` համայնքների բյուջեներին համահարթեցման սկզբունքով տրամադրվել են 16.2 մլրդ դրամի դոտացիաներ` կազմելով ծրագրի 100%-ը և 17.9%-ով գերազանցելով նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը: Դրամաշնորհների կիսամյակային ծրագիրն ընդհանուր առմամբ կատարվել է 95.7%-ով, իսկ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ նշված ծախսերն ավելացել են 22.2% ով:
Հաշվետու ժամանակահատվածում պետական բյուջեի ընթացիկ ծախսերի 34.6% ն ուղղվել է սոցիալական նպաստներին և կենսաթոշակներին, որոնք կազմել են 120.6 մլրդ դրամ և 98.8%-ով ապահովել ծրագրի կատարումը: Մասնավորապես` 87.9 մլրդ դրամ (99.2%) են կազմել կենսաթոշակները, 32.7 մլրդ դրամ (97.7%)` նպաստները: 2009 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ կենսաթոշակների գծով բյուջեի ծախսերն էական փոփոխություն չեն կրել, իսկ նպաստներն ավելացել են 9.6%-ով:
Առաջին կիսամյակում պետական բյուջեի միջոցներից 59.5 մլրդ դրամ տրամադրվել է այլ ծախսերին` 93.1% ով ապահովելով ծրագրի կատարումը և 7.3%-ով գերազանցելով նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը:
Պետական բյուջեի ոչ ֆինանսական ակտիվների հետ գործառնությունները կազմել են 34.5 մլրդ դրամ կամ առաջին կիսամյակի ծրագրի 77.6%-ը: Շեղումը հիմնականում պայմանավորված է հիմնական միջոցների գծով ծախսերի ցածր` 78.9% կատարողականով: Նշված ծախսերը կազմել են 35 մլրդ դրամ և 8.3%-ով գերազանցել 2009 թվականի նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը: Հաշվետու ժամանակահատվածում 564 մլն դրամ է մուտքագրվել ոչ ֆինանսական ակտիվների օտարումից` նախատեսված 2.2 մլն դրամի և նախորդ տարվա 6 մլրդ դրամ փաստացի մուտքերի դիմաց: