ՎԱՐԿԱՅԻՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՊԱՐՏԱՎՈՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐՆ ԱՃԵԼ ԵՆ 0,7%-ՈՎ, ԻՍԿ ԱԿՏԻՎՆԵՐԸ` 1,8%-ՈՎ
Ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակի վերջի դրությամբ ՀՀ-ում գործող վարկային կազմակերպությունների ընդհանուր պարտավորությունների համախառն ծավալը կազմել է 55,9  մլրդ դրամ: Ցուցանիշը երկրորդ եռամսյակում առաջին եռամսյակի համեմատությամբ աճել է 0,7%-ով: ՀՀ կենտրոնական բանկի հրապարակած տվյալների համաձայն` ապրիլ-հունիս ժամանակահատվածում նախորդ եռամսյակի համեմատությամբ ՀՀ վարկային կազմակերպությունների ցպահանջ պարտավորությունների համախառն ծավալն աճել է 24,9%-ով  (219,5  մլն դրամ),  իսկ բանկերի (ներառյալ նաև ԿԲ) և այլ ֆինանսական կազմակերպությունների նկատմամբ վարկային կազմակերպությունների պարտավորությունները կրճատվել են 9,2%-ով (31,6 մլրդ դրամ):
Ներկայացված տվյալների համաձայն  2010 թվականի առաջին կիսամյակի վերջի դրությամբ ՀՀ-ում գործող վարկային կազմակերպությունների ընդհանուր ակտիվները կազմել են 86,3 մլրդ դրամ` առաջին եռամսյակի վերջի համեմատությամբ աճելով 1,8%-ով: Այս նույն ժամանակահատվածում բանկերի և այլ ֆինանսական կազմակերպությունների նկատմամբ պահանջները համախառն ծավալն աճել է 16,6%-ով (21,8 մլրդ դրամ):
Ընթացիկ տարվա երկրորդ եռամսյակում առաջին եռամսյակի համեմատությամբ վարկային կազմակերպությունների կողմից իրավաբանական անձանց տրամանդրված վարկերի համախառն ծավալն աճել է 5,7%-ով և կազմել 13,5 մլրդ դրամ, իսկ ֆիզիկական անձանց տրամադրված վարկերի ընդհանուր ծավալն այս նույն ժամանակահատվածում աճել է 3,4%-ով և կազմել 34,9 մլրդ դրամ:  Նշենք նաև, որ ապրիլ-հունիս ամիսներին 2,0%-ով կրճատվել են վարկային կազմակերպությունների` ակտիվների հնարավոր կորուստների ծածկման պահուստները:
2010 թվականի հունիսի 30-ի դրությամբ Հայաստանում գործում է 29 վարկային կազմակերպություն` 60 մասնաճյուղերով: