ՀՈՒՆՎԱՐ-ՀՈՒԼԻՍԻՆ ՀՀ ՊԵՏԱԿԱՆ ԲՅՈՒՋԵԻ ՀԱՐԿԱՅԻՆ ԵԿԱՄՈՒՏՆԵՐՆ ԱՃԵԼ ԵՆ 21,6%-ՈՎ
2010 թվականի հունվար-հուլիս ամիսների ընթացքում պետական բյուջե մուտքագրված հարկային եկամուտներն ու պետական տուրքերը կազմել են շուրջ 339.7 մլրդ դրամ և ապահովել իննամսյա ծրագրի 84.1%-ը: 2009 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ նշված եկամուտներն աճել են 21.6% ով կամ 60.4 մլրդ դրամով, ինչը հիմնականում պայմանավորված է ավելացված արժեքի հարկի, ինչպես նաև եկամտահարկի աճով:
Հարկերի և տուրքերի 50.1%-ն ապահովվել է ավելացված արժեքի հարկի հաշվին, որը կազմել է ավելի քան 170.1 մլրդ դրամ և 33.1% ով կամ 42.3 մլրդ դրամով գերազանցել նախորդ տարվա նույն ցուցանիշը: ԱԱՀ ի մուտքերից ավելի քան 108.5 մլրդ դրամը ստացվել է ՀՀ սահմանին հարկումից, 61.6 մլրդ դրամը` ներքին շրջանառությունից: Հարկ է նշել, որ մուտքերի աճ է արձանագրվել և° ՀՀ սահմանին հարկումից, և° ապրանքների ու ծառայությունների ներքին շրջանառությունից ստացվող մուտքերի գծով, ընդ որում, վերջիններիս աճի տեմպը գերազանցել է ներմուծումից ստացվող եկամուտների աճի տեմպին:
Պետական բյուջեի հարկային եկամուտների ու պետական տուրքերի 7.5%-ն ապահովվել է ակցիզային հարկի հաշվինª կազմելով շուրջ 25.6 մլրդ դրամ: Մասնավորապես` հանրապետություն ներմուծված ենթաակցիզային ապրանքների հարկումից ստացվել է ավելի քան 18 մլրդ դրամ, որից 8.2 մլրդ դրամը` բենզինի և դիզելային վառելիքի, 7.2 մլրդ դրամը` ծխախոտի ներմուծման հարկումից: Հանրապետությունում արտադրվող ենթաակցիզային ապրանքների հարկումից պետական բյուջեի մուտքերը կազմել են շուրջ 7.6 մլրդ դրամ, որից 3.8 մլրդ դրամը ստացվել է ներքին արտադրության ծխախոտի իրացումից: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ակցիզային հարկի մուտքերն աճել են 13.3% ով կամ 3 մլրդ դրամով:
2010 թվականի հունվար-հուլիս ամիսներին ՀՀ պետական բյուջեի հարկային եկամուտների 14.3%-ն ապահովվել է շահութահարկի հաշվին` կազմելով 48.7 մլրդ դրամ: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ շահութահարկի մուտքերը նվազել են 5%-ով կամ 2.6 մլրդ դրամով:Հաշվետու ժամանակահատվածում ՀՀ պետական բյուջե է մուտքագրվել շուրջ 41.2 մլրդ դրամ եկամտահարկ` ապահովելով հարկերի և տուրքերի 12.1% ը: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ եկամտահարկի մուտքերն աճել են 27%-ով կամ 8.7 մլրդ դրամով: Մաքսատուրքի գծով մուտքերը կազմել են շուրջ 17.9 մլրդ դրամ` 30.6% ով կամ 4.2 մլրդ դրամով գերազանցելով 2009 թվականի համապատասխան ցուցանիշը:
2010 թվականի հունվար-հուլիս ամիսների ընթացքում բյուջե են մուտքագրվել ավելի քան 10.6 մլրդ դրամ պետական տուրքեր` կազմելով իննամսյա ծրագրի 71.5%-ը: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ նշված մուտքերն աճել են 4.7%-ով կամ 481.7 մլն դրամով:
Գործունեության առանձին տեսակներից հունվար-հուլիս ամիսների ընթացքում գանձվել են ավելի քան 12.9 մլրդ դրամ հաստատագրված վճարներ` ապահովելով հարկային եկամուտների ու պետական տուրքերի 3.8%-ը: Նշված ցուցանիշը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել է 4.2%-ով կամ 571.5 մլն դրամով: Մասնավորապես` նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ զգալի անկում է արձանագրվել առևտրի իրականացման վայր կազմակերպելու, առևտրի իրականացման վայրից դուրս գտնվող` խանութների, կրպակների, տաղավարների, և այլ վաճառատեղերի միջոցով առևտրական գործունեություն իրականացնելու և ավտոտրանսպորտային միջոցների գազալցման գործունեության կազմակերպման համար գանձվող հաստատագրված վճարների գծով: