ՀՀ ՊԵՏԱԿԱՆ ԲՅՈՒՋԵԻ ՀԱՐԿԵՐԻ ԵՎ ՏՈՒՐՔԵՐԻ 50.3%-Ն ԱՊԱՀՈՎՎԵԼ Է ԱԱՀ-Ի ՀԱՇՎԻՆ
2010 թվականի հունվար-օգոստոս ամիսների ընթացքում պետական բյուջե մուտքագրված հարկային եկամուտներն ու պետական տուրքերը կազմել են 390.9 մլրդ դրամ և ապահովել իննամսյա ծրագրի 96.8%-ը: 2009 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ նշված եկամուտներն աճել են 20.9% ով կամ 67.5 մլրդ դրամով, ինչը հիմնականում պայմանավորված է ավելացված արժեքի հարկի և եկամտահարկի աճով:
ՀՀ ֆինանսների նախարարության տեղեկացմամբ` հարկերի և տուրքերի 50.3%-ն ապահովվել է ավելացված արժեքի հարկի հաշվին, որը կազմել է ավելի քան 196.5 մլրդ դրամ և 30.9% ով կամ 46.4 մլրդ դրամով գերազանցել նախորդ տարվա նույն ցուցանիշը: ԱԱՀ ի մուտքերից 125.4 մլրդ դրամը ստացվել է ՀՀ սահմանին հարկումից, 71.1 մլրդ դրամը` ներքին շրջանառությունից: Հարկ է նշել, որ մուտքերի աճ է արձանագրվել  ՀՀ սահմանին հարկումից և ապրանքների ու ծառայությունների ներքին շրջանառությունից ստացվող մուտքերի գծով, ընդ որում, վերջիններիս աճի տեմպը գերազանցել է ներմուծումից ստացվող եկամուտների աճի տեմպին:
Պետական բյուջեի հարկային եկամուտների ու պետական տուրքերի 7.8%-ն ապահովվել է ակցիզային հարկի հաշվին` կազմելով շուրջ 30.5 մլրդ դրամ: Մասնավորապես` հանրապետություն ներմուծված ենթաակցիզային ապրանքների հարկումից ստացվել է 21.3 մլրդ դրամ, որից 9.6 մլրդ դրամը` բենզինի և դիզելային վառելիքի, 8.4 մլրդ դրամը` ծխախոտի ներմուծման հարկումից: Հանրապետությունում արտադրվող ենթաակցիզային ապրանքների հարկումից պետական բյուջեի մուտքերը կազմել են շուրջ 9.2 մլրդ դրամ, որից 4.6 մլրդ դրամը ստացվել է ներքին արտադրության ծխախոտի իրացումից: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ակցիզային հարկի մուտքերն աճել են 13.8% ով կամ 3.7 մլրդ դրամով, ինչը հիմնականում պայմանավորված է հանրապետություն ներմուծված ենթաակցիզային ապրանքների հարկումից ստացված ակցիզային հարկի մուտքերի 18.1% ով ավելացմամբ: