ՀՀ ՊԵՏԱԿԱՆ ԲՅՈՒՋԵԻ ՀԱՐԿԱՅԻՆ ԵԿԱՄՈՒՏՆԵՐԻ 13.7%-Ն ԱՊԱՀՈՎՎԵԼ Է ՇԱՀՈՒԹԱՀԱՐԿԻ ՀԱՇՎԻՆ
2010 թվականի հունվար-օգոստոս ամիսների ընթացքում պետական բյուջե մուտքագրված հարկային եկամուտներն ու պետական տուրքերը կազմել են 390.9 մլրդ դրամ և ապահովել իննամսյա ծրագրի 96.8%-ը:
ՀՀ ֆինանսների նախարարության հրապարակած տվյալների համաձայն` 2010 թվականի հունվար-օգոստոս ամիսներին ՀՀ պետական բյուջեի հարկային եկամուտների 13.7%-ն ապահովվել է շահութահարկի հաշվին` կազմելով 53.5 մլրդ դրամ: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ շահութահարկի մուտքերը նվազել են 5.9%-ով կամ 3.3 մլրդ դրամով` հիմնականում պայմանավորված համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի ազդեցությամբ, քանի որ տնտեսավարողները 2010 թվականի շահութահարկի կանխավճարները վճարել են` հիմք ընդունելով 2009 թվականի շահութահարկի ցուցանիշները:
Հաշվետու ժամանակահատվածում ՀՀ պետական բյուջե է մուտքագրվել ավելի քան 47.9 մլրդ դրամ եկամտահարկ` ապահովելով հարկերի և տուրքերի 12.3% ը: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ եկամտահարկի մուտքերն աճել են 27.8%-ով կամ 10.4 մլրդ դրամով: