GTZ ԱՋԱԿՑՈՒԹՅԱՄԲ ՎԵՐԱՊԱՏՐԱՍՏՎԵԼ ԵՆ 26 ԵՐԻՏԱՍԱՐԴ ՏՆՏԵՍԱԳԵՏ
Հոկտեմբերի 15-ին, «Կոնգրես» հյուրանոցի «Պիկասո» սրահում կայացավ «Երիտասարդ տնտեսագետների վերապատրաստում» ծրագրով կազմակերպված դասընթացների շրջանավարտներին հավաստագրերի հանձնման հանդիսավոր արարողությանը: Հավաստագրերը հանձնեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Մուշեղ Թումասյանը:
Միջոցառմանը ներկա էին նաև ՀՀ-ում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Հանս Յոխեն Շմիդթը, «Տնտեսական զարգացման և հետազոտությունների կենտրոն»-ի հետազոտությունների ղեկավար Գագիկ Թորոսյանը և Գերմանական տեխնիկական համագործակցության ընկերության Հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Ջեյմս Մաքբեթ Ֆորբսը:
«Տնտեսական զարգացման և հետազոտությունների կենտրոնը» (EDRC) Գերմանական տեխնիկական համագործակցության ընկերության (GTZ) աջակցությամբ սույն թվականի փետրվարի 4-ից իրականացնում է «Հայաստանի տնտեսական զեկույց 2010» ծրագիրը, որի բաղադրիչներից է «Երիտասարդ տնտեսագետների վերապատրաստում» ենթածրագիրը:
«Երիտասարդ տնտեսագետների վերապատրաստում» ենթածրագրի նպատակն է բացահայտել և ձևավորել աշխատասեր, կարող և զարգացած երիտասարդ մասնագետների թիմ, ովքեր հետագայում հնարավորություն կունենան մասնակցել տարբեր պետական և մասնավոր ծրագրերին: Ծրագիրը ներառում է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության համապատասխան աշխատակիցների, ինչպես նաև երիտասարդ տնտեսագետների հավաքագրման, վերապատրաստման և փորձի փոխանակման տարրեր:
Ծրագրի մասնակիցները ընտրվել են մրցութային կարգով: Ընտրված երիտասարդները մասնակցել են նաև հարցազրույցի փուլին, որի արդյունքում միայն 26 ուսանող ընդգրկվել է վերապատրաստման ծրագրում:
«Երիտասարդ տնտեսագետների վերապատրաստում» ծրագրի շրջանակներում կազմակերպված 2.5 ամիս տևողությամբ դասընթացները մեկնարկել են 2010 թվականի մայիսի 17-ին: Դասախոսություններն իրականացվել են «Տնտեսական զարգացման և հետազոտությունների կենտրոնի» կողմից մշակված վերապատրաստման ծրագրով, որն իր մեջ ներառել է թե” մասնագիտական գիտելիքների և թե” տեխնիկական հմտությունների զարգացմանն ուղղված դասընթացներ:
Դասախոսությունների ընթացքում պարբերաբար անցկացվել են ստուգարքներ, անհատական աշխատանքներ և հարցազրույցներ, որոնց արդյունքում առավել բարձր առաջադիմություն ցուցաբերած ուսանողներ` ընդհանուր թվով 16 հոգի, հնարավորություն են ստացել պրակտիկա անցնել և ընդգրկվել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության աշխատանքներում: