ԿԱՆԽՎԵԼ Է 9ԿԳ ՈՍԿՅԱ ԵՎ ԱՐԾԱԹԵ ԶԱՐԴԵՐԻ ԱՊՕՐԻՆԻ ՆԵՐԿՐՈՒՄԸ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ
ՀՀ ԿԱ մաքսանենգության դեմ պայքարի և կրկնակի մաքսային հսկողության վարչության աշխատակիցները վերջերս, օպերատիվ տեղեկատվություն իրացնելիս, հայտնաբերել են 9 կգ ոսկյա և արծաթե զարդերի մաքսանենգության մի քանի դեպք: Մաքսանենգ ապրանքները փորձել են ներկրել Թուրքիայից` Բագրատաշենի մաքսակետով:
Ոսկյա զարդերը, թաքցնելով մաքսային հսկողությունից, փորձել է ներկրել Ստամբուլ-Երևան ավտոբուսի ուղևոր` ՀՀ քաղաքացի Ռազմիկ Թաթարյանը: Բագրատաշենի մաքսակետի "Տրանս իմպեքս" մաքսային պահեստում իրականացված մաքսային զննման ժամանակ նրա բաճկոնի ծոցագրպանում հայտնաբերվել է 2 փաթեթ` մոտ 1,5 կգ ոսկյա զարդ, այդ թվում ականջօղեր, մատանիներ, շղթաներ, թևնոցներ և կուլոններ:
Օպերատիվ տեղեկատվության հիման կանխվել են նաև արծաթեղենի մաքսանենգության դեպքեր. Բագրատաշենի մաքսակետում` Թուրքիայից Երևան ժամանած "Ռուկա-տուր" կազմակերպության ավտոբուսի մաքսային հսկողության ժամանակ, ՀՀ քաղաքացի Անդրանիկ Մանուկյանի բաճկոնի գրպաններում հայտնաբերվել է մաքսային հսկողությունից թաքցված` 5 փաթեթ 2 կգ ընդհանուր քաշով արծաթե զարդ: Ապօրինի ճանապարհով և նույն թաքստոցի կիրառմամբ արծաթե զարդեր է փորձել ներկրել նաև նույն ավտոբուսի ուղևոր Արմեն Մկրտչյանը, ում բաճկոնի գրպաններում հայտնաբերվել է 3 փաթեթ 1,6 կգ արծաթե զարդ:
Մաքսանենգ արծաթե զարդեր են հայտնաբերվել Թուրքիայից ժամանած ևս երկու ՀՀ քաղաքացու մոտ. Ստամբուլ-Երևան ուղևորափոխադրում իրականացնող ավտոբուսի ուղևոր Կոնստանտին Սուվարյանի գուլպաների մեջ և բաճկոնի գրպաններում հայտնաբերվել է 5 փաթեթ 2,5 կգ քաշով արծաթե զարդ, այդ թվում 170 հատ շղթա, ավելի քան 60 մատանի, 230 կուլոն և տարբեր կոմպլեկտներ:
Իսկ Բագրատաշենի մաքսակետին հարող տարածքում, Մաքսանենգության դեմ պայքարի և կրկնակի մաքսային հսկողության վարչության աշխատակիցները մաքսային զննման են ենթարկել Երվանդ Մելիքյանի ուղեբեռը: Արդյունքում, նրա ձեռքի պայուսակի մեջ հայտնաբերվել է 1,5 կգ քաշով արծաթե զարդ: