ՀՈՒՆՎԱՐ-ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻՆ ՊԵՏԱԿԱՆ ԲՅՈՒՋԵ ՄՈՒՏՔԱԳՐՎԱԾ ՀԱՐԿԱՅԻՆ ԵԿԱՄՈՒՏՆԵՐԸ ԿԱԶՄԵԼ ԵՆ ԱՎԵԼԻ ՔԱՆ 491.5 ՄԼՐԴ ԴՐԱՄ
2010 թվականի հունվար-հոկտեմբեր ամիսների ընթացքում պետական բյուջե մուտքագրված հարկային եկամուտներն ու պետական տուրքերը կազմել են ավելի քան 491.5 մլրդ դրամ և ապահովել տարեկան ծրագրի 85.8%-ը: Ինչպես «Բիզնես 24»-ին տեղեկացնում են ՀՀ ֆինանսների նախարարությունից` 2009 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ նշված եկամուտներն աճել են 16.7%-ով կամ 70.2 մլրդ դրամով, ինչը հիմնականում պայմանավորված է ավելացված արժեքի հարկի և եկամտահարկի մուտքերի աճով:
Հարկերի և տուրքերի 50.8%-ն ապահովվել է ավելացված արժեքի հարկի հաշվին, որը կազմել է ավելի քան 249.8 մլրդ դրամ և 23.9%-ով կամ 48.2 մլրդ դրամով գերազանցել նախորդ տարվա նույն ցուցանիշը: ԱԱՀ-ի մուտքերից շուրջ 157.4 մլրդ դրամը ստացվել է ՀՀ սահմանին հարկումից, շուրջ 92.5 մլրդ դրամը` ներքին շրջանառությունից: Հարկ է նշել, որ մուտքերի աճ է արձանագրվել և ՀՀ սահմանին հարկումից, և ապրանքների ու ծառայությունների ներքին շրջանառությունից ստացվող մուտքերի գծով, ընդ որում, վերջիններիս աճի տեմպը գերազանցել է ներմուծումից ստացվող եկամուտների աճի տեմպը:
Պետական բյուջեի հարկային եկամուտների ու պետական տուրքերի 7.7%-ն ապահովվել է ակցիզային հարկի հաշվին` կազմելով շուրջ 37.8 մլրդ դրամ: Մասնավորապես` հանրապետություն ներմուծված ենթաակցիզային ապրանքների հարկումից ստացվել է շուրջ 26.6 մլրդ դրամ, որից 11.7 մլրդ դրամը` բենզինի և դիզելային վառելիքի, 10.7 մլրդ դրամը` ծխախոտի ներմուծման հարկումից: Հանրապետությունում արտադրվող ենթաակցիզային ապրանքների հարկումից պետական բյուջեի մուտքերը կազմել են ավելի քան 11.2 մլրդ դրամ, որից 5.6 մլրդ դրամը ստացվել է ներքին արտադրության ծխախոտի իրացումից: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ակցիզային հարկի մուտքերն աճել են 8%-ով կամ 2.8 մլրդ դրամով, ինչը պայմանավորված է հանրապետություն ներմուծված ենթաակցիզային ապրանքների հարկումից ստացված ակցիզային հարկի մուտքերի 12.8% աճով:
2010 թվականի հունվար-հոկտեմբեր ամիսներին ՀՀ պետական բյուջեի հարկային եկամուտների 13.2%-ն ապահովվել է շահութահարկի հաշվին` կազմելով 64.9 մլրդ դրամ: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ շահութահարկի մուտքերը նվազել են 6.5%-ով կամ 4.5 մլրդ դրամով` հիմնականում պայմանավորված համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի ազդեցությամբ, քանի որ տնտեսվարողները 2010 թվականի շահութահարկի կանխավճարները վճարել են` հիմք ընդունելով 2009 թվականի շահութահարկի ցուցանիշները:
Հաշվետու ժամանակահատվածում ՀՀ պետական բյուջե է մուտքագրվել ավելի քան 60.7 մլրդ դրամ եկամտահարկ` ապահովելով հարկերի և տուրքերի 12.4%-ը: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ եկամտահարկի մուտքերն աճել են 27.6%-ով կամ 13.2 մլրդ դրամով:
Մաքսատուրքի գծով մուտքերը կազմել են ավելի քան 25.2 մլրդ դրամ` 26.1%-ով կամ 5.2 մլրդ դրամով գերազանցելով 2009 թվականի համապատասխան ցուցանիշը:
2010 թվականի հունվար-հոկտեմբեր ամիսների ընթացքում բյուջե են մուտքագրվել շուրջ 16.1 մլրդ դրամ պետական տուրքեր` կազմելով տարեկան ծրագրի 79.3%-ը: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ նշված մուտքերն աճել են 4%-ով կամ 624.5 մլն դրամով:
Հաշվետու ժամանակահատվածում գործունեության առանձին տեսակներից գանձվել են ավելի քան 18.6 մլրդ դրամ հաստատագրված վճարներ` ապահովելով հարկային եկամուտների ու պետական տուրքերի 3.8%-ը: Նշված ցուցանիշը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել է 5.6%-ով կամ 1.1 մլրդ դրամով, ինչը հիմնականում պայմանավորված է գործունեության որոշ տեսակների` հարկման ընդհանուր ռեժիմի անցնելու հանգամանքով: