ՀՀ-ՈՒՄ ՇՐՋԱՆԱՌՈՒԹՅԱՆ ՄԵՋ ԳՏՆՎՈՂ ՎՃԱՐԱՅԻՆ ՔԱՐՏԵՐԻ ԸՆԴՀԱՆՈՒՐ ՔԱՆԱԿՆ ԱՃԵԼ Է 6.8%-ՈՎ
2010թ. երրորդ եռամսյակի վերջի դրությամբ ՀՀ-ում շրջանառության մեջ գտնվող քարտերի ընդհանուր քանակը կազմել է 681432, որը 2010թ. երկրորդ եռամսյակի վերջի համեմատությամբ ավելացել է 6.8%-ով (43430 քարտով):
ՀՀ կենտրոնական բանկից հրապարակած տվյալների համաձայն` այս նույն ժամանակահատվածում հանրապետության տարածքում  գործող «ԱրՔա» քարտերի քանակը նախորդ եռամսյակի վերջի համեմատ ավելացել է 1.2%-ով (3617 քարտով) և կազմել 299352: Միջազգային քարտային համակարգերի քարտերի քանակը ընդհանուր առմամբ ավելացել է 11.6%-ով (39813 քարտով). VISA-ն ավելացել է 12%-ով (26721 քարտով) և կազմել 249508, իսկ MasterCard-ըª 13%-ով (11273 քարտով) և կազմել 96660: Միջազգային այլ քարտերի քանակը ավելացել է 5%-ով (1819 քարտով):
Քարտերով իրականացված գործառնությունների ծավալը 2009թ. երրորդ եռամսյակի համեմատ ավելացել է 30%-ով (33 մլրդ դրամով), իսկ քանակը` 29%-ով (647420):
Շրջանառության մեջ գտնվող «ԱրՔա» քարտերով իրականացվել է 1289229 գործառնություն` 52 մլրդ դրամ ծավալով: «ԱրՔա» քարտերով կատարված գործառնությունների ծավալը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելացել է մոտ 18%-ով (8 մլրդ դրամով), իսկ քանակը` 21%-ով (220884-ով):
VISA քարտերով իրականացված գործառնությունների ծավալը կազմել է 55 մլրդ դրամ (936445 գործառնություն), իսկ MasterCard-ով իրականացվել է 21 մլրդ դրամ ծավալով 429103 գործառնություն: VISA համակարգի քարտերով իրականացված գործառնությունների ծավալը 2009թ. երրորդ եռամսյակի համեմատ ավելացել է 46%-ով (17 մլրդ դրամ ծավալով), MasterCard-ով կատարված գործառնությունների ծավալը` 35%-ով (5.5 մլրդ դրամ ծավալով): Միջազգային այլ քարտերով իրականացվել է 235146 գործառնություն`12 մլրդ դրամ ծավալով, որը ավելացել է 1.7 մլրդ դրամով:
ՀՀ տարածքում շրջանառության մեջ գտնվող մեկ վճարային քարտով իրականացված ամսական կանխիկացման գործառնությունների ծավալը կազմել է մոտ 60 հազ. դրամ, իսկ անկանխիկը` 5 հազ. դրամ, որը 2009թ. երրորդ եռամսյակի համեմատ գրեթե պահպանվել է նույն մակարդակի վրա: