ՀԱՄԱԺՈՂՈՎ` ՆՎԻՐՎԱԾ ԱՐԵՎԵԼՅԱՆ ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ԾՐԱԳՐԻ ՇՐՋԱՆԱԿՆԵՐՈՒՄ ԵՎՐՈՊԱԿԱՆ ՀԵՌԱՆԿԱՐՆԵՐԻՆ
Նոյեմբերի 26-ին Երևանում տեղի ունեցավ «Եվրոպական հեռանկարները «Արևելյան գործընկերություն» ծրագրի շրջանակներում և Հայաստան-Եվրոպական միություն Ասոցացման համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների գործընթացում» թեմայով համաժողովը:Համաժողովի նպատակն էր Հայաստանում քաղաքականության մշակման և որոշումների կայացման գործընթացում քաղաքացիական հասարակության դերի բարձրացումը:
Համաժողովում զեկուցմամբ հանդես եկավ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը: Իր զեկույցում Ներսես Երիցյանը անդրադարձել է Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցությանը` շեշտելով, որ անցած տարիների ընթացքում Հայաստանը բավականին խորացրել է իր համագործակցությունը թե Եվրամիության անդամ երկրների, և թե Եվրամիության տարբեր կառույցների հետ: «Արևելյան Գործընկերությունը ենթադրում է քաղաքական ինտեգրման ավելի բարձր աստիճան, որն իր մեջ ներառելու է նաև ասոցացված պայմանագրերի կնքման նոր հնարավորություններ, ինչպես նաև Եվրոպական Միության տնտեսության մեջ ներգրավվելու հեռանկարային նպատակներ` Խոր և համապարփակ ազատ առևտրի համաձայնագրերի միջոցով»,- իր զեկույցում նշել է Ներսես Երիցյանը:
Այնուհետև համաժողովի ընթացքում զեկուցմամբ հանդես եկավ նաև ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Եվրամիության և միջազգային տնտեսական համագործակցության վարչության պետ Վարոս Սիմոնյանը:
Համաժողովը կազմակերպել էր «Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոն» հասարակական կազմակերպությունը` Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության և «Ֆրիդրիխ Էբերտ» հիմնադրամի օժանդակությամբ: