ՊԵՏԱԿԱՆ ԵԿԱՈՒՄՏՆԵՐԻ ԿՈՄԻՏԵ – ՊԱՐՏԱԴԻՐ ՍԵՏԻՖԻԿԱՑՄԱՆ ԱՊՐԱՆՔՆԵՐԻ ՑԱՆԿԻ ԿՐՃԱՏՈՒՄԸ ՈՒՂՂՎԱԾ Է ՄԱՔՍԱՅԻՆ ԸՆԹԱՑԱԿԱՐԳԵՐԻ ՊԱԶԵՑՄԱՆԸ
Պարտադիր հավաստագրման /սերտիֆիկացման/ ենթակա ապրանքատեսակների ցանկի վերանայումը մաքսային ընթացակարգերի պարզեցմանն ուղղված հաջորդ քայլն է: Այդ ցանկի կրճատումը` շուրջ 4 անգամ, Կոմիտեի ղեկավարության համոզմամբ, լուրջ աջակցություն է բիզնեսին:
ՀՀ ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեի  և  Էկոնոմիկայի նախարարության համատեղ ջանքերի արդյունքն արդեն շոշափելի է: Կառավարության օգոստոսի 28-ի նիստում հավանության արժանացած որոշումը գոհունակությամբ է ընդունվել  գործարար աշխարհի կողմից, քանի որ փոփոխությունն, իրոք, շահավետ է գործարարների համար: Կոմիտեի նախագահի տեղակալ Ա. Շաբոյանը հիշեցրել է, որ  ընդհանուր առմամբ, մինչ փոփոխությունը, սերտիֆիկացման էր ենթակա շուրջ 65 ապրանքատեսակ: Պարզեցման արդյունքում սերտիֆիկացման ենթակա ապրանքատեսակների թիվը դարձել է 16:  Պարտադիր հավաստագրման ենթակա ապրանքների ցանկում ընդգրկվել են միայն այն ապրանքատեսակները, որոնք, մասնագետների դիտարկմամբ, որոշակի ռիսկ էին պարունակում` ազգաբնակչությանը վտանգ ներկայացնելու տեսակետից:
“Եթե այս կամ այն ապրանքատեսակը հանվել է ցանկից, ապա դա ամենևին չի նշանակում, որ դրանց նկատմամբ անհրաժեշտ  հսկողություն չի իրականացվում: Այդ ապրանքատեսակների նկատմամբ ևս պետական հսկողությունը շարունակվելու է, միայն այն տարբերությամբ, որ դա համապատասխան մարմինն իրականացնելու է  իրացման փուլում”,-տեղեկացրել է Ա. Շաբոյանն ու ընդգծել` այդ փոփոխության  նպատակը ևս մեկն է` պարզեցնել մաքսային ընթացակարգերը: