ԱԺ-ՈՒՄ ՆԵՐԿԱՅԱՑՎԵԼ Է «ՀՍԿԻՉ-ԴՐԱՄԱՐԿՂԱՅԻՆ ՄԵՔԵՆԱՆԵՐԻ ԿԻՐԱՌՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀՀ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔԻ ՆԱԽԱԳԻԾԸ
17/12/2010 10:42
Ազգային ժողովի` դեկտեմբերի 16-ի  արտահերթ նստաշրջանի ժամանակ ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արմեն Ալավերդյանն առաջին ընթերցումով ներկայացրեց  «Հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների կիրառման մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Օրինագծով առաջարկվում է օրենքի գործողության ոլորտները հստակեցնելու նպատակով սահմանել, որ ֆինանսաբանկային ոլորտում գործունեություն իրականացնող կազմակերպությունների վրա օրենքի գործողությունը չի տարածվում:
Յուրաքանչյուր ամսվա առաջին հինգ աշխատանքային օրվա ընթացքում հսկիչ-դրամարկղային մեքենաներ շահագործողներն իրենց հաշվառման հարկային մարմին պետք է ներկայացնեն նախորդ ամսվա ընթացքում յուրաքանչյուր հսկիչ-դրամարկղային մեքենայով իրականացված դրամական հաշվարկների վերաբերյալ տեղեկություններ` ՀՀ կառավարության սահմանած ձեւով: Այն կազմակերպությունները եւ անհատ ձեռնարկատերերը, որոնք կամավոր, մինչեւ օրենքով նախատեսված ժամանակացույցը, հարկային մարմին կուղարկեն հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների կողմից օրվա ընթացքում իրականացված դրամական հաշվարկների հանրագումարի վերաբերյալ տեղեկությունը` ցանցային կապի միջոցներով, ապա այդ կազմակերպությունների եւ անհատ ձեռնարկատերերի կողմից հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների կիրառման ստուգումներ կանցկացվեն միայն ստուգումների անցկացման ռիսկային չափանիշների հիման վրա:
Նշվեց, որ օրենքի նախագծի կարգավորման առարկան հսկիչ-դրամարկղային մեքենաներով իրականացված դրամական հաշվարկների եւ հասույթների լիարժեք հաշվառման նկատմամբ հարկային վարչարարության արդյունավետության բարձրացումն է: