ԽՈՐՀՐԴԱՐԱՆԸ ՇԱՐՈՒՆԱԿԵՑ ՔԱՌՕՐՅԱ ՆԻՍՏԵՐԻ ԱՇԽԱՏԱՆՔԸ
Ազգային ժողովը փետրվարի 9-ի նիստն սկսեց քվեարկություններով. ընդունվեցին նախորդ օրը քննարկված օրենսդրական բոլոր նախաձեռնությունները:
Պատգամավորները շարունակեցին նախորդ օրն ընդհատված հարցի քննարկումը: Հակոբ Հակոբյանը, պատասխանելով պատգամավորների հարցերին, մեկ անգամ եւս մանրամասնեց «ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին» առաջարկը` հնգօրյա աշխատանքային շաբաթ կիրառելու անհնարինության դեպքում վեցօրյա շաբաթ կիրառելու մասին: Խոսքը արտադրական կամ այլ բնույթի  կազմակերպությունների մասին է: Նախագծի համահեղինակը նկատեց, որ աշխատանքային օրերի ավելացումը կտեղավորվի օրենքով սահմանված` շաբաթական 40-ժամյա աշխատակարգի մեջ: Հարակից ելույթում նախաձեռնությունը պաշտպանեցին թե Գագիկ Մելիքյանը, ներկայացնելով գլխադասային հանձնաժողովի տեսակետը, եւ թե աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Արթուր Գրիգորյանը: Նախարարը նշեց, որ իրենք եւս ստացել են դժգոհություններ  նախկինում կատարված փոփոխության` հնգօրյա աշխատանքային շաբաթ սահմանելու կապակցությամբ` հատկապես մշակույթի ոլորտից: Նրա ներկայացմամբ` այսպես գործատուներին տրվում է աշխատանքներն առավել ճկուն  կազմակերպելու հնարավորություն:  Նշենք, որ հանրակրթական ոլորտում, որպես բացառություն, այսօր էլ է սահմանված աշխատանքային վեց օր: Զեկուցողներին ուղղված հարցերում որոշակի մտահոգություններ հնչեցին աշխատողներին շահագործելու հնարավոր սողանցքների մասին, դրանցից խուսափելու համար առաջարկ եղավ օրենքով սահմանել վեցօրյա աշխատանքի հստակ դեպքերը:  Նախագիծն առիթ հանդիսացավ, որ պատգամավորներն անդրադառնան արհմիությունների կայացման կարեւորությանն ու անհրաժեշտությանը: Եզրափակիչ ելույթում համահեղինակն  ընդգծեց, որ նախագիծը  շրջանառելով նպատակ են ունեցել հավասարապես պաշտպանել թե գործատուի եւ թե վարձու աշխատողի շահերը:
Ֆինանսների փոխնախարար Վարդան Արամյանը խորհրդարանի գնահատմանը ներկայացրեց Հայաստանի Հանրապետության եւ Եվրոպական ներդրումային  բանկի միջեւ նախորդ տարի ստորագրված` «Երեւանի մետրոպոլիտենի վերակառուցում-առաջին փուլ» ֆինանսական համաձայնագիրը: Այս վարկային համաձայնագրով ներդրումային բանկը Հայաստանին մետրոպոլիտենում ներդրումներ կատարելու համար   կտրամադրի 5 մլն եվրո վարկ` 15 տարի մարման ժամկետով, որից 4 տարին արտոնյալ պայմաններով: Փոխնախարարը վարկի պայմանները բավականին մեղմ գնահատեց: Ընդհանուր առմամբ առաջին փուլի համար նախատեսվել է 15 մլն եվրո վարկ, որից 5 մլն-ը կտրվի որպես դրամաշնորհ, իսկ մյուս 5 մլն-ը կտրամադրի Վերակառուցման զարգացման եվրոպական բանկը (համաձայնագիրն արդեն հաստատվել է): Առաջին փուլում, փոխնախարարի ներկայացմամբ, նախատեսվում է վերանորոգել մետրոպոլիտենի շարժակազմը, մաշված ուղեգծերը եւ էլեկտրամատակարարման բաղադրիչները, նորացնել պոմպակայանները` ջրի ներհոսքի խնդիրը մեղմելու համար: Ջրի ներհոսքը նախատեսվում է վերջնականապես լուծել ծրագրի երկրորդ փուլի ընթացքում, որը նախատեսվում է մեկնարկել 2013 թ.: Բանկը Երեւանի մետրոպոլիտենում ներդրումների ընդհանուր գումարը 30 մլն եվրո է գնահատել: Հիմնական զեկուցողը նշեց, որ մետրոպոլիտենի երթեւեկության սակագները չեն փոփոխվել 2003 թ.-ից ի վեր: ԱՊՀ տարածքում մեր սակագներն ամենացածրն են, եւ, փոխնախարարի համոզմամբ,  դրանք պետք է  բարձրացվեն: Գլխադասային` ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովը պայմանագրին տվել է դրական եզրակացություն, փոխանցեց հանձնաժողովի անդամ Տաճատ Վարդապետյանը: Ֆինանսական համաձայնագիրը դրական է գնահատել նաեւ խորհրդարանի արտաքին հարաբերություների մշտական  հանձնաժողովը, հարակից ելույթում ասաց Լյովա Խաչատրյանը:
Տարածքային կառավարման նախարարության միգրացիոն ծառայության պետ Գագիկ Եգանյանը խորհրդարանի վավերացմանը ներկայացրեց «Հայաստանի Հանրապետության եւ Չեխիայի Հանրապետության միջեւ առանց թույլտվության բնակվող անձանց հետընդունման մասին» համաձայնագիրը, որը կարգավորում է քաղաքացիների հետ վերադարձի ընթացակարգերը: Չեխիան 12-րդ երկիրն է, որի հետ Հայաստանը այսօրինակ համաձայնություն է կնքում: Զեկուցողը նշեց, որ այս համաձայնագրերը հնարավորություն են տալիս ընդլայնել երկրների համագործակցությունը միգրացիոն գործընթացներում: Արտաքին հարցերի մշտական հնաձնաժողովը համաձայնագիրը դրական է գնահատել:
«Մասնագիտացված գործակալությունների արտոնությունների եւ անձեռնմխելիությունների մասին» կոնվենցիան նիստում ներկայացրեց արտաքին գործերի փոխնախարար Արման Կիրակոսյանը: 1947 թ. Նյու Յորքում ստորագրված ՄԱԿ-ի այս կոնվենցիային միացել են արդեն 118 երկրներ: Հաշվի առնելով, որ Հայաստանում եւս գործում են ՄԱԿ-ի գործակալություններ` փոխնախարարն անհրաժեշտ համարեց վավերացնել կոնվենցիան եւ նպաստել այս կառույցների գործունեության լիարժեք ապահովմանը: Հայաստանը կոնվենցիային կմիանա կից վերապահումով: Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրեց հանձնաժողովի անդամ  Լյովա Խաչատրյանը:
«Համայնքային ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» նախագծի 9-րդ եւ 12-րդ հոդվածները ներկայացվեցին նախ առաջին ընթերցման ընթացակարգով, ապա` փաստաթուղթն ամբողջությամբ, երկրորդ ընթերցմամբ ընդունելու համար: Տարածքային կառավարման նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը նախաձեռնությունը հիմնավորեց համայնքային ծառայությունը իրական գործընթացներին համահունչ դարձնելու անհրաժեշտությամբ:  Պետական իրավական հարցերի հանձնաժողովը, ինչպես ներկայացրեց Հովհաննես Սահակյանը, նախագծին տվել է դրական եզրակացություն:
«Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքում լրացում կատարելով` կառավարությունը նպատակ ունի օրենսդրորեն ամրագրել Վերահսկիչ պալատի եւ իրավասու այլ մարմինների կողմից կատարված ստուգումների արդյունքները ավագանիում քննարկելու եւ որոշում կայացնելու նորմ: Վաչե Տերտերյանի համոզմամբ` այս քայլը կնպաստի ստուգումների արդյունքների հրապարակմանը, միաժամանակ ավագանու լիազորությունների ընդլայմանը: ԱԺ տարածքային կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովում կիսում եւ պաշտպանում են այս տեսակետը, ինչի մասին հարակից ելույթում հայտնեց հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Մարգարյանը:
«ՀՀ հողային օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» նախաձեռնությունը նպատակ ունի գյուղատնտեսական նշանակության հողերի օգտագործման` հողերի նպատակային նշանակությունը փոխելու դեպքում մեղմել կադաստրային արժեքի տարբերությունը: Նախագծի համահեղիանակ Վարդան Այվազյանը տեղեկացրեց, որ երկրորդ ընթերցման ներկայացված տարբերակում նշված գումարները չեն վճարվի մինչեւ 540 ք/մ հողատարածքի համար, իսկ ձկնաբուծության դեպքում այդ շեմը 1000 ք/մ-ի փոխարեն դարձել է 5000ք/մ: Նախատեսվել է նաեւ այս նշանակության հողերից գումարները գանձելու մեկամյա ժամկետ: Պատգամավորների նախաձեռնության վերաբերյալ դրական էին թե կառավարության եւ թե գլխադասային` տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի տեսակետները:
Վերջին նիստում, ԱԺ կանոնակարգ-օրենքի սահմանած կարգով, պատգամավորները հարցեր ուղղեցին կառավարության անդամներին: