ՍՏՈՐԱԳՐՎԵԼ Է «ՏԵՂԵԿԱՏՎՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ՌԵՍՈՒՐՍՆԵՐԻ ՓՈԽԱՆԱԿՄԱՆ ՈՒՂՂՈՒԹՅԱՄԲ ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀՈՒՇԱԳԻՐ
Մայիսի 6-ին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը, ՀՀ առևտրաարդյունաբերական պալատը, Զարգացման հայկական գործակալությունը և Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների (գործատուների) միությունը ստորագրեցին «Տեղեկատվության և ռեսուրսների փոխանակման ուղղությամբ համագործակցության մասին» փոխըմբռնման հուշագիր: Այն ստորագրեցին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը, ՀՀ առևտրաարդյունաբերական պալատի նախագահ Մարտին Սարգսյանը, Զարգացման հայկական գործակալության գլխավոր տնօրեն Ռոբերտ Հարությունյանը, Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների (գործատուների) միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը:
«Շատ եմ կարևորում «Տեղեկատվության և ռեսուրսների փոխանակման ուղղությամբ համագործակցության մասին» փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրումը, քանի որ բոլոր չորս կառույցները պետք է աշխատեն միասինիր`ի նպաստ երկրի տնտեսության զարգացմանը»,- իր խոսքում ասաց Տիգրան Դավթյանը: Նախարարը տեղեկացրեց, որ ստորագրող կողմ հանդիսացող կառույցները ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության կոլեգիայի անդամներ են և միմյանց հետ փոխգործակցելու տարիների փորձ ունեն:
Շեշտելով կառույցներից յուրաքանչյուրի մարդկային, տեղեկատվական, տեխնիկական ռեսուրսներն ու կազմակերպչական հնարավորությունները` նախարար Տ. Դավթյանն անհրաժեշտ համարեց այդ ռեսուրսների համադրումը և միմյանց համար դրանց հասանելիության ապահովումը: «Այս հուշագրի ստորագրումը անհրաժեշտ քայլ է գործարար աշխարհը ներկայացնող կառույցների հետ համագործակցությունը սերտացնելու և համատեղ աշխատանքի արդյունավետությունը բարձրացնելու ուղղությամբ»,- ամփոփելով խոսքն ասաց Էկոնոմիկայի նախարարը:
«Տեղեկատվության և ռեսուրսների փոխանակման ուղղությամբ համագործակցության մասին» փոխըմբռնման հուշագիրը նպատակ ունի ստորագրող կողմերի միջև ընդլայնել տեղեկատվության և ռեսուրսների փոխանակմանն ուղղված համագործակցության շրջանակները և գործարար միջավայրի բարելավման և նորարարությունների ներդրման միջոցով զարգացնել պետական-մասնավոր հատվածների համագործակցությունը` հիմք ընդունելով հավասարության և փոխադարձ շահերի պաշտպանության սկզբունքները:
Սույն համագործակցությունը լայն հնարավորություններ կընձեռի կողմերին սերտացնելու սոցիալական գործընկերությունը, նպաստելու արդյունաբերության զարգացմանը, ինչպես նաև միմյանց միջև ակտիվացնելու երկխոսությունը, տեղեկատվության փոխանակումը և գործարար կապերը:
Հուշագրի համաձայն կողմերը կհամագործակցեն հետևյալ ուղղություններով` ընթացիկ գործունեության վերաբերյալ տեղեկատվության փոխանակում, համատեղ ծրագրերի իրականացում, ռեսուրսների փոխադարձ փոխանակում, համատեղ հանդիպումների, քննարկումների և միջոցառումների (ուսուցողական դասընթացներ, կլոր սեղաններ, սեմինարներ, խորհրդակցություններ) կազմակերպում: