ՊԵՏԱԿԱՆ ԵԿԱՄՈՒՏՆԵՐԻ ԿՈՄԻՏԵ – ԳԱԳԻԿ ԽԱՉԱՏՐՅԱՆԻ ՀԵՐԹԱԿԱՆ ՀԱՆԴԻՊՈՒՄԸ ԳՈՐԾԱՐԱՐՆԵՐԻ ՀԵՏ
Լսել միմյանց. ՀՀ ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեն և գործարարները պետք է գործընկերներ լինեն: Կոմիտեի ղեկավարությունը` առաջնային այս նպատակն իրագործելու համար, արձագանքել է գործարար աշխարհի ներկայացուցիչների առաջարկին, այն է` համատեղ քննարկել տարբեր խնդիրներ ու միասնական ջանքերով փնտրել ու գտնել դրանց լուծումները:
Երկխոսությունը շարունակվում է: Կոմիտեի նիստերի դահլիճում կայացավ համակարգի ղեկավարության և գործարարների հերթական հանդիպումը: ՀՀ ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Գագիկ Խաչատրյանը շեշտեց, որ այսպիսի հանդիպումներին Կոմիտեում էական նշանակություն են տալիս:
«Մենք կարևորում ենք գործարարների հետ հանդիպումներն ու քննարկումները, դրանք մեզ համար շատ օգտակար են: Այն, ինչ ձեզանից լսում ենք, փորձում ենք հաշվի առնել մեր գործունեության մեջ: Ուզում ենք ձեզ նաև տեղեկացնել, որ Պետական եկամուտների կոմիտեում նոր կառույց է ստեղծվել` Հասարակական խորհուրդ, որի առաջին նիստը կկայանա մոտ օրերս: Այնպես որ, գործարարները հնարավորություն կունենան նաև այդ կառույցի միջոցով բարձարաձայնել առաջացող հարցերի մասին:
Այսօրինակ հանդիպումներն արդյունավետ կլինեն այն դեպքում, երբ միմյանց հետ լինենք պարզ ու անկեղծ, քննարկումները ծավալենք անկաշկանդ մթնոլորտում: Որքան շատ խոսենք, բանավիճենք, այնքան արագ մեր գործերն առաջ կգնան»:
Կոմիտեի նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի այս  վստահությունը կիսում են նաև ՀՀ արդյունաբերողների և գործարարների միությունում: Մասնավորապես, միության նախագահ  Արսեն Ղազարյանը նկատում է, որ երկխոսության հենց այս ձևաչափը թույլ կտա անմիջապես պատասխանատուներից լսել հարկային-մաքսային ոլորտների բարեփոխումների ընթացքի վերաբերյալ, տեղեկանալ, թե գործուն ինչ քայլեր են կատարվում վարչարարության կատարելագործման ուղղությամբ և, հարկ եղած դեպքում, աջակցել: Իսկ թե առաջարկվող մոտեցումները գործարարների համար որքանով շահավետ կլինեն, Արսեն Ղազարյանն այս առումով ևս լավատես է. «Բարեփոխումների ընթացքը հույս է ներշնչում և հիմքեր տալիս հավատալու, որ արդյունքում, վերջ ի վերջո, կհաջողվի էապես կրճատել ստվերը, գործունեության շեշտը դնել հավասարության սկզբունքի վրա, մրցակցությունն էլ ավելի արդար դարձնել: Երբ համատեղ ենք փորձում գտնել այս կամ այն հարցի լուծումը, ապա ակնկալվող արդյունքը, բնականաբար, ավելի արագ ենք տեսնում: Այս առումով քաղաքական կամք կա և բարեփոխումներ, միանշանակ, կատարվում են. որակապես փոխվում են խաղի կանոնները, այլ ելք չկա:  Բայց պետք է ընդունենք այն փաստը, որ սա բավականին դժվար գործընթաց է: Ի դեպ, հարկային մարմինների կողմից առաջարկվող փոփոխությունների փաթեթին մենք ծանոթ ենք և ոչ միայն` դա մեր միասնական քննարկումների արդյունք է»:
Ներքին աուդիտի ստորաբաժանում, հաշվետվությունների հանձնում էլեկտրոնային տարբերակով, հարկային տեսչությունների կրճատում` նորամուծությունների շարքն է, որ  թվարկել է  Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Ահարոն Չիլինգարյանը: Միաժամանակ, նա ընդգծել է, որ նոր մոտեցումներով է առաջնորդվելու նաև խոշոր հարկ վճարողների ստորաբաժանումը.  այն որդեգրել է նոր գործելաոճ և նոր ուղղվածություն:
«Ընդհանուր առմամբ կարող ենք արձանագրել, որ սառույցը շարժվել է. անհնար է չնկատել դրական տեղաշարժը: Բայց անելիք միշտ էլ կա, և մեր խնդիրն է` գործարարների հետ հանդիպումների միջոցով հիմնական միտումները, վիճակագրությունը ճիշտ տեսնել: Հասարակությունը ընդհանուր մթնոլորտի փոփոխություն է ակնկալում, որտեղ ամենաբարձր տեղում վստահությունը կլինի: Եվ կառավարության, և հարկային վարչարարության ծրագրերի միջոցով ձգտում ենք իրագործել դա: Առաջին քայլը պետք է կառավարությունը անի, մարդկանց  պետք է բավարար և որակով ծառայություններ մատուցվեն: Բացի այդ, հասարակությունը  նաև կոնկրետ գործ պետք է տեսնի, պետք է կարողանանք բոլորի նկատմամբ հավասար վերաբերմունք ցուցաբերել: Էական աշխատանք է տարվում կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցման ուղղությամբ` իհարկե, դարձյալ հավասարության սկզբունքի հիման վրա»:
Ահարոն Չիլինգարյանը հայտնել է նաև, որ առանձին ծրագիր է մշակվում փոքր բիզնեսի համար, որը, գլխավորապես, օժանդակություն է ենթադրելու: