ՄԵՐ ՏՆՏԵՍՈՒԹՅՈՒՆՈՒՄ ԱՐՏԱՐԺՈՒՅԹԸ ԴԵՌԵՎՍ ՈՒՆԻ ԳԵՐԻՇԽՈՂ ԴԻՐՔ
Մեր տնտեսությունում արտարժույթը դեռևս ունի գերիշկող դիրք` մեր ազգային արժույթի նկատմամբ: ՀՀ ԿԲ ապադոլարայնացմանն ուղղված միջոցառումները, բախվելով «թանկ» փողերի քաղաքականության հետ, չեն կարողանում ապահովել ցանկալի արդյունք: Արդյունքում, դոլարայնացման մակարդակը մեր հանրապետությունում շարունակում է մնալ բարձր:
ՀՀ կենտրոնական բանկի հրապարակած տվյալների համաձայն` 2011 թվականի հոկտեմբերին ՀՀ ռեզիդենտների արտարժութային ավանդների տեսակարար կշիռը ռեզիդենտների ավանդների ընդհանուր ծավալում կազմել է 62%` տարեսկզբի համեմատությամբ գրանցելով անկում` 4 տոկոսային կետի սահմաններում: Միևնույն ժամանակ, ռեզիդենտ ֆիզիկական անձանց արտարժույթով ժամկետային ավանդների կշիռը ռեզիդենտ ֆիզիկական անձանց ընդհանուր ժամկետային ավանդներում կազմել է 76.2%, ցպահանջ ավանդների կշիռը ընդհանուր ցպահանջ ավանդներում` 57.7%: Այս ցուցանիշները ևս տարեսկզբի համեմատությամբ գրանցել են թեև բավականին փոքր, բայց «ցանկալի» անկում:
Նշենք նաև, որ հոկտեմբեր ամսվա դրությամբ ՀՀ ռեզիդենտ իրական հատվածին արտարժույթով տրամադրված վարկերի և ռեզիդենտ իրական հատվածին տրամադրված ընդհանուր վարկերի հարաբերակցությունը, տարեսկզբի համեմատությամբ, զգալի աճել է և կազմել 59.8%: ՀՀ ռեզիդենտների արտարժութային ավանդների և փողի զանգվածի հարաբերակցությունը կազմել է 42.6%: