Հայաստանի ֆոնդային բորսա. 2022 թ.-ի դեկտեմբեր ամսվա բորսայական տվյալներն ամփոփ
Հայաստանի ֆոնդային բորսան ամփոփել է  2022 թ.-ի դեկտեմբեր ամսվա տվյալները։
Հայաստանի ֆոնդային բորսայում  դեկտեմբերին տեղի ունեցած պետական պարտատոմսերի տեղաբաշխման աճուրդների ընդհանուր ծավալը կազմել է 49.7 մլրդ դրամ` գերազանցելով նախորդ տարվա նույն ամսվա ցուցանիշը 24%-ով:
Պետական պարտատոմսերի երկրորդային շուկայի բորսայական առևտրի ընդհանուր ծավալը դեկտեմբերին կազմել է ավելի քան 342.8 մլն ՀՀ դրամ: Առևտրի առարկա պետական գանձապետական պարտատոմսերով կնքվել է 35 գործարք։
Նախորդ տարիների նույն ժամանակահատվածի համեմատ կորպորատիվ պարտատոմսերի թե՛ շուկայի և թե՛ առևտրի ծավալները պահել են աճի դինամիկան։ Կորպորատիվ պարտատոմսերի դեկտեմբեր ամսվա շուկայի ծավալը կազմել է ավելի քան 414 մլրդ դրամ։
Կորպորատիվ պարտատոմսերով իրականացված առևտրի ծավալը կազմել է ավելի քան 6 մլրդ դրամ։ Կորպորատիվ պարտատոմսերով հաշվետու ժամանակահատվածում կնքվել է 222 գործարք։
Բորսայում շրջանառվող կորպորատիվ պարտատոմսերի քանակը կազմել է 102։
Ռեպո գործարքների ընդհանուր ծավալը կազմել է գրեթե 1.2 մլրդ դրամ։
Բաժնետոմսերի առևտրի ծավալը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ բազմապատիկ աճել է՝ հասնելով մոտ 106 մլն դրամի։ Շուկայի կապիտալիզացիան  նախորդ տարվա համեմատ ավելացել է  ավելի քան 53%-ով՝ հասնելով 267.2 մլրդ դրամի։ Բաժնետոմսերով կնքվել է 490 գործարք։