ԷԿՈՆՈՄԻԿԱՅԻ ՆԱԽԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆ – ԽՈՐՀՐԴԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ` ՆՎԻՐՎԱԾ ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ՀԱՄԱՇԽԱՐՀԱՅԻՆ ԲԱՆԿԻ ՕԺԱՆԴԱԿՈՒԹՅԱՄԲ ԻՐԱԿԱՆԱՑՎՈՂ ԾՐԱԳՐԵՐԻՆ
Խորհրդակցությունը վարել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը։ Քննարկումներին մասնակցել են. Համաշխարհային Բանկի պատվիրակությունը` ի դեմս ՀԲ Երևանյան գրասենյակի տնօրեն Ա. Վարուդակիսի, առաջատար տնտեսագետ Ս. Միտրայի և Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի ֆինանսների և մասնավոր հատվածի համակարգող Մ. Էդվարդսի, ինչպես նաև ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարարի տեղակալ Մ.Թումասյանը, ՓՄՁ Զարգացման ազգային կենտրոն հիմնադրամի տնօրեն Ի. Կարապետյանը և Էկոնոմիկայի նախարարության համապատասխան ստորաբաժանումների ղեկավարները։
Խորհրդակցության օրակարգում ներառվել են հետևյալ հիմնական խնդիրները. Համաշխարհային Բանկի կողմից ՓՄՁ-ներին աջակցության հնարավորությունների բացահայտումը և Երկրի գործընկերության ռազմավարության (CPS) ծրագրի շրջանակներում առաջնահերթ ուղղությունների թիրախավորումը։
Խորհրդակցության սկզբում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարը ներկայացրել է հայկական կողմի ակնկալիքները ՀԲ աջակցության մեխանիզմների և ծրագրերի բյուջեի վերաբերյալ։ Նա ընդգծել է երեք առաջնային ռազմավարական ուղղությունները` էներգետիկա և ենթակառուցվածքներ, գործարար միջավայր, կառավարում։ Վերոնշյալ ուղղությունների ներքո պարոն Երիցյանն, ըստ առաջնահերթությունների, առանձնացրել է հետևյալ ծրագրերը`
1. Էներգախնայողություն և վերականգնվող էներգետիկա
2. ճանապարհների բարելավում (ներառյալ գյուղական ճանապարհները)