ՓՈԽՎԱՐՉԱՊԵՏԸ ԾԱՆՈԹԱՑԵԼ Է ԹԱԼԻՆԻ ՏԱՐԱԾԱՇՐՋԱՆՈՒՄ ԻՐԱԿԱՆԱՑՎՈՂ ԱՇԽԱՏԱՆՔՆԵՐԻ ԸՆԹԱՑՔԻՆ
ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գեւորգյանն օգոստոսի 28-ին ծանոթացել է մարզերում առաջնահերթ խնդիրների լուծման ծրագրով Արագածոտնի մարզի Թալինի տարածաշրջանում իրականացվող աշխատանքների ընթացքին:
Ինչպես տեղեկացնում են նախարարության Հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից՝ Արագածոտնի մարզին առաջնահերթ խնդիրների լուծման ծրագրի երեք փուլերով հատկացվել է շուրջ 2,2 մլրդ դրամ: Երկրորդ փուլով նախատեսված աշխատանքները կատարվել են 90,3 տոկոսով, ընթացքի մեջ է երրորդ փուլը, որով կիրականացվի դպրոցների, մշակույթի տների, բազմաբնակարան շենքերի տանիքների, համայնքային նշանակության այլ կառույցների նորոգման 41 ծրագիր՝ մարզի 34 համայնքում:
Մինչ մարզպետ Ս. Սահակյանի ուղեկցությամբ տեղերում կատարված աշխատանքներին ծանոթանալը` Թալինի նորընտիր քաղաքապետ Ս. Արամյանը փոխվարչապետին տեղեկություններ է ներկայացրել համայնքում իրականացվող ծրագրերի ընթացքի, համայնքային հիմնարկների եւ կազմակերպությունների աշխատանքի վերաբերյալ: Նշվել է, որ առաջիկայում նորընտիր ավագանին ձեռնամուխ կլինի իր պարտականությունների կատարմանը, եւ ՏԻ մարմինները կսկսեն իրենց բնականոն գործունեությունը:
Թալինի տարածաշրջանում առաջնահերթ խնդիրների լուծման ծրագրով հիմնականում բազմաբնակարան շենքերի տանիքներ եւ դպրոցների շենքեր են վերանորոգվում: Թալին քաղաքի շենքերի տանիքների նորոգման համար ծրագրի երկրորդ եւ երրորդ փուլերով 92,3 մլն դրամ է հատկացվել: Ընդհանուր առմամբ, ծրագրով կվերանորոգվեն մեկ տասնյակից ավելի շենքերի տանիքներ:
Ա.Գեւորգյանը ծանոթացել է նաեւ մի շարք համայնքներում դպրոցների նորոգման աշխատանքների ընթացքին: Դաշտադեմ համայնքում ծրագրի երրորդ փուլով 30 մլն դրամ է հատկացված դպրոցի վերանորոգման համար, Կաթնաղբյուր համայնքում նույն նպատակի համար 40,1 մլն դրամ է նախատեսվել: Պատասխանատուները զեկուցել են, որ արդեն կատարվել է աշխատանքների շուրջ 50 տոկոսը եւ վստահեցրել են, որ աշխատանքները չեն խանգարի ուսումնական գործընթացին ու մինչեւ հոկտեմբերի կեսերը կավարտվեն: Փոխվարչապետը շրջայց է կատարել նաեւ համայնքի մշակույթի տանը, որի վերանորոգման աշխատանքներն ավարտվել են ծրագրի երկրորդ փուլով հատկացված 17,4 մլն դրամով:
Արուճ համայնքում դպրոցի հիմնանորոգման աշխատանքներն արդեն ավարտական փուլում են, եւ նոր ուսումնական տարին աշակերտներն արդեն կդիմավորեն բարեկարգ դպրոցում: Աշխատանքներն իրականացվել են երկրորդ փուլով նախատեսված 61,3 դրամով:
Փոխվարչապետին զեկուցվել է, որ ծրագրով նախատեսված աշխատանքները սահմանված ժամկետներում կավարտվեն: Ա. Գեւորգյանը պատասխանատուներին հորդորել է ուշադրություն դարձնել հատկապես կատարվող աշխատանքների որակին` ընդգծելով դրա կարեւորությունը ծրագրի հետագա շարունակության տեսանկյունից:
Այս համայնքներում բնակիչների հետ հանդիպմանը փոխվարչապետին ներկայացվել են ոռոգման կազմակերպմանը վերաբերող հարցեր, նշվել է, որ սակավաջուր տարին այդ առումով որոշակի դժվարություններ է ստեղծել: Ա. Գեւորգյանը բնակիչներին պարզաբանումներ է ներկայացրել ոռոգման սակագնի ձեւավորման տրամաբանության, ՋՕԸ-երի գործունեության, ոռոգման ենթակառուցվածքների բարելավման ուղղությամբ կառավարության ծրագրերի վերաբերյալ: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ առաջիկայում Ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի եւ “Թալին” ՋՕԸ-ի ներկայացուցիչները կայցելեն համայնքներ` տեղում իրավիճակը քննարկելու եւ գործնական լուծումներ առաջարկելու համար:
Արուճ համայնքում բնակիչները բարձրացրել են նաև խմելու ջրի խնդիրը: Իրավիճակին տեղում ծանոթանալու եւ խնդրի լուծման տարբերակներ գտնելու համար համայնք կայցելեն “Հայջրմուղկոյուղի” ընկերության մասնագետները:
Փոխվարչապետը նաեւ Արտենիի եւ Արագածավանի գյուղապետերի հետ քննարկել է համայնքներում առկա խնդիրները: Մասնավորապես, համայնքների համար առաջնային են խմելու ջրամատակարարման, գազիֆիկացման, ինչպես նաեւ Քարակերտ-Գետափ ճանապարհահատվածի վերանորոգման հարցերը: Փոխվարչապետը նշել է, որ այդ խնդիրները կառավարության ուշադրության կենտրոնում են եւ դիտարկվում են տարբեր ծրագրերում ներառելու հնարավորությունները:
Այցի շրջանակում փոխվարչապետը եղել է նաեւ Արագածավան համայնքում գտնվող երկաթբետոնե կոնստրուկցիաներ արտադրող գործարանում, ծանոթացել է արտադրական հզորություններին: Գործարանն արտադրում է ներտնտեսային ոռոգման ցանցի համար անհրաժեշտ կոնստրուկցիաներ, որոնք օգտագործվում են Համաշխարհային բանկի աջակցությամբ իրականացվող “Ոռոգման համակարգերի վերականգնման հրատապ լրացուցիչ ֆինանսավորման ծրագրով” ենթակառուցվածքների վերականգնման համար: Ծրագրով մոտ 63կմ երկարությամբ ներտնտեսային ոռոգման ցանցի ջրանցքներ կվերականգնվեն Լոռու, Շիրակի, Գեղարքունիքի եւ Արմավիրի մարզերում: