Ֆինտեխի 6 կանխատեսում՝ 2024թ.-ի համար
Այս հոդվածում կուսումնասիրենք 6 հիմնական միտումներ, որոնք ակնկալվում են զգալի ազդեցություն ունենալ ֆինտեխ արդյունաբերության վրա 2024թ.:
Ֆինանսական տեխնոլոգիաները կամ ֆինտեխը ենթարկվում են արագ տրանսֆորմացիոն փոփոխությունների: Ըստ Նայջել Գրինի՝ ֆինանսական խորհրդատվության, ակտիվների կառավարման և առաջատար անկախ ֆինտեխ deVere Group-ից, 2024թ. թափ կառնեն մի քանի հիմնական միտումներ, որոնք ձևավորում են այս արագ զարգացող արդյունաբերության լանդշաֆտը:
Կրիպտոարժույթների աճ
2024թ. ակնառու կանխատեսումներից մեկը կրիպտոարժույթների շարունակական աճն է: Վերջին 12 ամիսների ընթացքում բիթքոինը՝ աշխարհի ամենամեծ թվային ակտիվը, 155% արժեքի աճ է գրանցել: Ակնկալվում է, որ այս միտումը կպահպանվի, հատկապես, եթե ինստիտուցիոնալ ներդրողները, մասնավորապես, բիթքոինի բորսայական ֆոնդերի (ETFs) հնարավոր հաստատմամբ, ներդրում են ոչ միայն կապիտալ, այլև փորձ, ազդեցություն և հեղինակություն: Ավանդական ֆինանսական հաստատությունների կողմից կրիպտոարժույթների աճող որդեգրումը և բազմաթիվ իրավասություններում կարգավորող հստակությունը կնպաստեն դրանց համատարած ընդունմանը` փոխելով համաշխարհային ֆինանսական լանդշաֆտը:
Կենտրոնական բանկի թվային արժույթների աճ (CBDC)
Կրիպտոարժույթների աճին զուգահեռ՝ 2024թ. սպասվում է Կենտրոնական բանկի թվային արժույթների (CBDC) լայն տարածում: Աշխարհի մի քանի կենտրոնական բանկեր ակտիվորեն ուսումնասիրում կամ մշակում են իրենց թվային արժույթները՝ վճարային համակարգերի արդիականացման և ֆինանսական ծառայությունների հասանելիությունն ընդլայնելու համար: CBDC-ները կառավարություններին ավելի մեծ վերահսկողություն են տրամադրում դրամավարկային քաղաքականության նկատմամբ և հնարավորություն են տալիս պարզեցնել ֆինանսական գործառնությունները: Բացի այդ, այս թվային արժույթները կարող են նվազեցնել կախվածությունը ֆիզիկական կանխիկ դրամից և բարձրացնել անդրսահմանային վճարումների արդյունավետությունը:
AI կիրառման ընդլայնում ֆինտեխ ընկերությունների կողմից
Արհեստական բանականությունը (AI) ֆինտեխում նորարարությունների շարժիչ ուժ է, և 2024թ. դրա օգտագործման զգալի աճ է սպասվում: Ֆինտեխնոլոգիական ընկերությունները գնալով ավելի են օգտագործում AI-ն՝ հաճախորդների սպասարկումը բարելավելու, գործառնությունները օպտիմալացնելու և ավելի տեղեկացված որոշումներ կայացնելու համար: Ռոբոտ-խորհրդատուներից մինչև AI-ով աշխատող չաթ-բոտեր, որոնք աջակցում են հաճախորդների փոխհարաբերություններին, AI տեխնոլոգիաների ինտեգրումը փոխում է ֆինանսական ծառայությունների մատուցման ձևը: AI կանխատեսման հնարավորությունները նաև վճռորոշ դեր են խաղում ռիսկերի կառավարման և խարդախության հայտնաբերման գործում: Ակնկալվում է, որ ֆինտեխի և AI-ի միջև սիներգիան նոր բարձունքների կհասնի 2024թ.՝ խթանելով արդյունավետությունն ու նորարարությունը ոլորտում:
Բջջային վճարումների աճող պահանջարկ
Բջջային վճարումների հարմարավետությունն ու մատչելիությունը դարձնում են դրանք ավելի ու ավելի տարածված, ինչն ակնարկ է, որ տենդենցը կուժեղանա 2024թ.: Ֆինտեխ ընկերությունները կշարունակեն ներդրումներ կատարել օգտատերերի համար հարմար բջջային վճարումների լուծումների մշակման մեջ՝ նպաստելով անկանխիկ գործարքների աճին: Բջջային վճարումների պարզությունը ոչ միայն բավարարում է ժամանակակից սպառողների պահանջները, այլև հնարավորություններ է բացում ֆինանսական ընդգրկման համար՝ ապահովելով անապահով շրջանների բնակիչներին թվային ֆինանսական ծառայություններից օգտվելու հնարավորություն:
Կիբերանվտանգություն՝ կենսաչափական տվյալների օգնությամբ
2024թ. ակնկալվում է մեծ ուշադրություն ֆինանսական ոլորտում կիբերանվտանգության նկատմամբ։ Ֆինտեխ ընկերությունները ավելի շատ ներդրումներ կանեն անվտանգության կայուն միջոցների վրա՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով կենսաչափական նույնականացման մեթոդներին, ինչպիսիք են մատնահետքը և դեմքի ճանաչումը: Կենսաչափական առաջադեմ տեխնոլոգիաների ներդրմամբ՝ ֆինտեխ ընկերությունները նպատակ ունեն կառուցել սպառողների վստահությունը և մեղմել անձնական տվյալների գողության և կիբերհարձակումների հետ կապված ռիսկերը՝ ապահովելով թվային ֆինանսական գործարքների ամբողջականությունը:
Համաշխարհային ֆինանսական հասանելիություն
2024թ. ֆինտեխ զարգացման համապարփակ թեման գլոբալ ֆինանսական ներառման վրա մեծ ուշադրություն դարձնելն է: Ֆինտեխը վճռորոշ դեր է խաղում ֆինանսական ծառայությունների տարածման գործում ամբողջ աշխարհում առանց բանկային հաշիվների: Ակնկալվում է, որ ֆինանսական ծառայությունների հասանելիության ընդլայնմանն ուղղված նախաձեռնությունները թափ կստանան 2024թ., երբ ֆինտեխ ընկերությունները կօգտագործեն նորարար լուծումներ, ինչպիսիք են բջջային բանկինգը, միկրոֆինանսավորումը և բլոկչեյնը՝ բացը կամրջելու համար: Ընդլայնելով ֆինանսական ծառայությունների հասանելիությունը, հատկապես զարգացող տարածաշրջաններում, ֆինտեխը ներուժ ունի նպաստելու աղքատության կրճատմանը և ընդլայնելու տնտեսական հնարավորությունները համաշխարհային մասշտաբով:
Նայջել Գրինը եզրակացնում է. «Ֆինտեխ ոլորտը ակնկալում է աննախադեպ աճ և նորարարություն: Կրիպտոարժույթի և CBDC-ի աճի համակցված միտումները, արհեստական բանականության հավելյալ օգտագործումը, բջջային վճարումների աճը, կիբերանվտանգության նկատմամբ մեծ ուշադրությունը և գլոբալ ֆինանսական ներգրավման ձգտումը պատկերում են դինամիկ և փոխակերպող տարի ֆինտեխ ոլորտի համար»։ Միտումների այս համակցությունը ոչ միայն փոխում է ֆինանսական գործարքների իրականացման ձևը, այլև վերաիմաստավորում է համաշխարհային ֆինանսական էկոհամակարգի բնույթը: