ՀՀ ՎԱՐՉԱՊԵՏ ՏԻԳՐԱՆ ՍԱՐԳՍՅԱՆԻ ՈՒՂԵՐՁԸ ԲԱՆԿԱՅԻՆ ԱՇԽԱՏՈՂԻ ՕՐՎԱ ԵՎ ՀՀ ԴՐԱՄԻ ԹՈՂԱՐԿՄԱՆ 15-ՐԴ ՏԱՐԵԴԱՐՁԻ ԿԱՊԱԿՑՈՒԹՅԱՄԲ
Թույլ տվեք շնորհավորել բանկային աշխատողի օրվա եւ մեր ազգային արժույթի թողարկման 15-րդ տարեդարձի կապակցությամբ: Այս օրը մեզ լավագույն հնարավորությունն է ընձեռում վերանայել եւ ամփոփել տարեց տարի զարգացող հայկական ֆինանսաբանկային համակարգի ձեռքբերումները:
Հայկական բանկային համակարգը կարճ պատմական, սակայն բովանդակությամբ հարուստ ուղի է անցել: Նորանկախ մեր երկրում բանկերի ձեւավորումն ու ՀՀ արժույթի թողարկումը նոր Հայաստան կերտելու ազգային կամքի մի մասնիկը հանդիսացան: Ժամանակի դժվարին հանգամանքների առկայության պայմաններում ֆինանսաբանկային համակարգի զարգացումն ուղեկցվեց բազմաթիվ փորձություններով: Հասարակության կողմից թերահավատությունը հայկական բանկերի եւ դրամի նկատմամբ ամենամեծ մարտահրավերներից մեկն էր: «Ազգային արժույթ», «ավանդ», «վարկ», «բանկային փոխանցում» հասկացությունները խորթ էին նախկին խորհրդային պետության քաղաքացիների համար եւ մարդիկ մեծ դժվարությամբ էին ընտելանում դրանց: Նպատակաուղղված ջանքերի եւ կանոնակարգված աշխատանքի շնորհիվ մեզ հաջողվեց հաղթահարել մարտահրավերները եւ բարձրացնել վստահության մակարդակը ՀՀ բանկերի եւ դրամի նկատմամբ:
Այսօր հպարտությամբ ենք ասում, որ մենք ունենք կայուն ու վստահելի ազգային արժույթ եւ բանկային համակարգ: Դրա վառ ապացույցն են հանդիսանում`
– համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամին դիմակայելու մեր ֆինանսաբանկային համակարգի արդեն իսկ ցուցաբերած ունակությունը
– եւ զարգացած երկրներին բնորոշ բանկային մշակույթի ձեւավորումն ու սրընթաց զարգացումը մեր երկրում:
Շնորհավորելով եւս մեկ անգամ` բանկային համակարգի բոլոր աշխատողներին մաղթում եմ բարեկեցություն, երջանկություն եւ արդյունավետ աշխատանքային գործունեություն: