NVIDIA-ի զուտ շահույթը վերջին երեք տարում աճել է 60 մլրդ դոլար
NVIDIA-ի բաժնետոմսերի գնի դինամիկայի վերլուծությունը միայն եկամուտային մասով, ներդրողներին չի տալիս ամբողջական պատկերացում՝ ընկերության բիզնեսի զարգացման վերաբերյալ, ուստի Nikkei Asian Review ռեսուրսը որոշել է նրանց ուշադրությունը հրավիրել մեկ այլ հատկանիշի վրա: Արհեստական բանականության բումի պայմաններում NVIDIA-ի զուտ եկամուտն աճում է ռեկորդային տեմպերով՝ գերազանցելով Apple-ին և Microsoft-ին: Ընդամենը երեք տարվա ընթացքում NVIDIA-ի զուտ շահույթը կարող է աճել 60 միլիարդ դոլարով:
Առնվազն այժմ վերլուծաբանները համաձայն են, որ ընթացիկ ֆինանսական տարում NVIDIA-ի զուտ շահույթը կկազմի 64.3 միլիարդ դոլար՝ նախորդ երեք տարիների համեմատ աճելով 60 միլիարդ դոլարով, ինչը գերազանցում է շահույթի աճի տեմպերը, որոնք գրանցել են Apple-ը և Microsoft-ը իրենց ամենահաջող տարիներին: Մասնավորապես, ութ տարի պահանջվեց, մինչ Apple-ն իր զուտ եկամուտը 3.5 միլիարդ դոլարից 53.3 միլիարդ դոլարի հասցնելու համար՝ 2007-ին առաջին սերնդի iPhone-ի ներկայացումից հետո: Microsoft-ն ավելի արագ տեմպերով զարգացրեց իր ամպային բիզնեսը, բայց նրան էլ չորս տարի պահանջվեց իր զուտ շահույթը 56 միլիարդ դոլարովով ավելացնելու համար:
Հաշվողական արագացուցիչների մատակարարումը NVIDIA-ի համար շահավետ բիզնես է: Որոշ գնահատականներով ընկերության զուտ շահույթի մարժան ավելի քան 50% է: Միևնույն ժամանակ, ներկայիս մակարդակներում NVIDIA-ի բաժնետոմսերը դեռ չեն ցուցադրում գների հարաբերակցությունը կանխատեսվող կոնկրետ եկամուտի նկատմամբ, ինչը բնորոշ է բացահայտ սպեկուլյատիվ ակտիվներին:
Այնուամենայնիվ, փորձագետները զգուշացնում են, որ NVIDIA-ի բաժնետոմսերը նույնպես կարող են «փուչիկ» ձևավորել, քանի որ դրա համար որոշ նախադրյալներ արդեն կան։ Նախ, ընկերությունը սկսեց իր եկամուտների 90%-ը ստեղծել գործունեության մեկ ոլորտում, որն արհեստական ​​բանականությունն էր: Երկրորդ, ներդրողների վստահությունը արհեստական ​​բանականության՝ աշխարհը փոխելու ունակության նկատմամբ դառնում է չափազանց ընդգծված՝ տեղ չթողնելով այլընտրանքային ռազմավարություններին։ Երրորդ, արժեթղթերի շուկայում հայտնվում են բավարար թվով փոքր, անփորձ ներդրողներ, որոնք հակված են խուճապի մատնվել և տապալել գնանշումները թողարկումը՝ նշանակալի անբարենպաստ իրադարձությունների դեպքում: