Հայաստանի արտաքին առևտրաշրջանառությունը 2024թ. հունվար-մարտին կազմել է 9.2 մլրդ դոլար. առաջատար գործընկերը Ռուսաստանն է
2024թ. հունվար-մարտին Հայաստանի արտաքին առևտրաշրջանառությունը կազմել 9.2 մլրդ դոլար, ինչը 2023թ. համադրելի ցուցանիշը գերազանցում է 4.84 մլրդ դոլարով կամ 111.91%-ով։ Այս մասին փաստում են ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալները։
ՀՀ խոշորագույն առևտրային գործընկերը շարունակում է մնալ Ռուսաստանը, վերոնշյալ ժամանակահատվածում երկու երկրի միջև առևտրաշրջանառությունը կազմել է 3.772 մլրդ դոլար։ 2023թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ 143.13%-ով կամ 2.221 մլրդ դոլարով։ Երկրորդը տեղում ԱՄԷ-ն է՝ 2.064 մլրդ դոլար, աճ՝ 588.93%։ Եռյակը եզրափակում է Չինաստանը՝ 878.8 մլն դոլար, աճ՝ 96%։
Չորրորդ հորիզոնականում Իրանն է՝ 148.53 մլն դոլար, անկում՝ 13.66%։ Հինգերորդ տեղում է ԱՄՆ-ն է՝ 108.9 մլն դոլար, անկում ՝ 37.36%։ Վեցերորդը Գերմանիան է՝ 106.58 մլն դոլար, անկում՝ 38.55%։ Յոթերորդը Իտալիան է՝ 93.07 մլն դոլար, աճ՝ 6.2%։ Ութերորդ հորիզոնականում Վրաստանն է՝ 58.22 մլն դոլար, անկում ՝ 8.35%։ Իններորդը Բելգիան է՝ 46.45 մլն դոլար, աճ՝ 64.71%։ Տասնյակը եզրափակում է Կորեան՝ 34.74մլն դոլար, անկում՝ 14.8%։
Ինչ վերաբերում է երկրների համախմբերին, ապա ԱՊՀ երկրների հետ առևտուրն աճել է 134.85%-ով և կազմել 3.87 մլրդ դոլար, որից ԵԱՏՄ երկրների հետ առևտրաշրջանառությունը կազմել է 3.83 մլրդ դոլար, աճ՝ 138.02%։
ԵՄ երկրների հետ առևտրաշրջանառությունն նվազել է 27.06%-ով և կազմել 494.4 մլն դոլար, իսկ այլ երկրների հետ առևտրի ծավալն աճել է 154.6%-ով և կազմել 1.383 մլրդ դոլար։