Հնդկաստանի արժեթղթերի շուկայում աճ է արձանագրվել՝ Մոդիի կոալիցիայի հաղթանակի կանխատեսման ֆոնին
Հնդկաստանի ֆոնդային շուկան աճ է գրանցել խորհրդարանական ընտրություններում վարչապետ Նարենդրա Մոդիի իշխող կոալիցիայի հաղթանակի կանխատեսման ֆոնին: Այս մասին հաղորդում է Business Standard թերթը:
Թերթի տվյալներով՝ Sensex-ը և Nifty-ը՝ Բոմբեյի ֆոնդային բորսայի և Ազգային ֆոնդային բորսայի ինդեքսները, հունիսի 3-ի առավոտյան հասել են ռեկորդային բարձր մակարդակի: Բացման ժամանակ BSE Sensex-ը բարձրացել է 2622 կետով՝ հասնելով 76739-ի ռեկորդային մակարդակի, իսկ NSE Nifty50-ը բարձրացել է 807 կետով՝ հասնելով 23339-ի:
Հունիսի 1-ին հրապարակվել է, որ Ազգային դեմոկրատական ​​դաշինքը կշարունակի կառավարել երկիրըԼ Ներկայիս վարչապետ Նարենդրա Մոդին այսպիսով կկարողանա երրորդ անգամ անընդմեջ զբաղեցնել կառավարության ղեկավարի պաշտոնը՝ կրկնելով երկրի առաջին վարչապետ Ջավահարլալ Ներուի ռեկորդը:
Հիշեցնենք՝ ընտրությունները Հնդկաստանում անցկացվել են յոթ փուլով՝ ապրիլի 19-ից հունիսի 1-ը: Պայքարը ընթանում էր խորհրդարանի ստորին պալատում 543 տեղի համար: Հաղթելու համար կուսակցությունը կամ կոալիցիան պետք է ունենա պարզ մեծամասնություն՝ առնվազն 272 մանդատ: Տարբեր հարցումների համաձայն՝ իշխող ԱԺԴ դաշինքը ստանում է 359-ից 400 մանդատ: