Ճապոնիան այս ամառ արժութային ինտերվենցիաների վրա ծախսել է 36.8 միլիարդ դոլար
2024-ի հունիսին և հուլիսին Ճապոնիայի իշխանությունները 5.53 տրիլիոն իեն (36.8 միլիարդ դոլար) հատկացրել են արժութային ինտերվենցիաներ իրականացնելու համար՝ ազգային արժույթը դոլարի նկատմամբ ամրապնդելու համար: Այս մասին հայտարարել է Ճապոնիայի ֆինանսների նախարարությունը:
Միաժամանակ, ըստ ճապոնական գերատեսչության տվյալների, հունիս-հուլիսին զգալիորեն ավելի քիչ միջոցներ են օգտագործվել արժութային ինտերվենցիաների համար, քան ապրիլ-մայիսին, երբ նույն նպատակի համար օգտագործվել է 9.79 տրլն իեն (65.2 միլիարդ դոլար): Ֆինանսների նախարարության տվյալները հաստատեցին վերլուծաբանների գնահատականները, որոնք նախորդ ամիսներին վստահություն էին հայտնում, որ իշխանությունները արտարժութային ինտերվենցիաներ են անում՝ ազգային արժույթի փոխարժեքն ամրապնդելու նպատակով:
Իենի շարունակական անկման հիմնական գործոնը մնում է արևմտյան երկրների հետ տոկոսադրույքների մշտական ​​տարբերությունը, որտեղ դրանք բարձրացվել են գնաճի դեմ պայքարելու համար: Ճապոնիայում, որը տասնամյակներ շարունակ պայքարում է գնանկման բացասական ազդեցության դեմ, իշխանությունները և կարգավորող մարմինները պարտավորվել են հասնել գնաճի 2% թիրախին: Դրա համար նրանք խթանում են տնտեսությունը, այդ թվում՝ ցածր դրույքաչափերի միջոցով: Այս գործողությունը դոլարով և եվրոյով արտահայտված ակտիվներում ներդրումներն ավելի շահավետ է դարձնում:
Մինչդեռ այս շաբաթ Ճապոնիայի բանկը հայտարարեց հիմնական տոկոսադրույքի բարձրացման մասին մինչև 0.25%, ինչը հանգեցրեց Ճապոնիայի ազգային արժույթի կտրուկ ամրապնդմանը դոլարի նկատմամբ գրեթե 2%-ով: Այժմ փոխարժեքը կազմում է մոտ 150 իեն 1 դոլարի դիմաց: