Արդյո՞ք արհեստական ​​բանականությունը երբևէ կկարողանա եկամուտ բերել
Երբ ChatGPT-ն սկսեց արհեստական բանականության (AI) ոլորտում մրցակցությունը, տեխնոլոգիական հսկաները խոստացան, որ 18 ամիսների ընթացքում տեխնոլոգիան ի վիճակի է հեղափոխություն կատարել բոլոր ոլորտներում, և դա օգտագործեցին որպես արդարացում տվյալների կենտրոնների և կիսահաղորդիչների վրա միլիարդավոր դոլարներ ծախսելու համար, որոնք անհրաժեշտ են AI-ի խոշոր մոդելներ գործարկելու համար:
Բայց տեխնոլոգիական հսկաները դեռևս չեն կարող պարծենալ AI-ի օգտագործումից ստացած զգալի եկամուտներով կամ նոր շահութաբեր արտադրանքներով, և ներդրողները սկսում են անհանգստանալ:
Amazon-ի հրապարակած պակաս տպավորիչ արդյունքներն ու կանխատեսումները ցույց են տալիս, որ ընկերությունը հսկայական միջոցներ է ծախսում արհեստական բանականության վրա՝ առանց օգուտ ստանալու, մինչդեռ նրա հիմնական բիզնեսը նույնպես դժվարությունների է հանդիպում: Դա հանգեցրեց բաժնետոմսերի գրեթե 9% անկման:
Intel-ի բաժնետոմսերը ընկել են 25%-ով այն բանից հետո, երբ ընկերությունը AI-ի վրա կատարած մեծ ծախսերից հետո փորձում է շտկել իրավիճակը՝ ծախսերը կրճատելով 10 միլիարդ դոլարով և աշխատանքից հեռացնելով տասնյակ հազարավոր աշխատողների:
Taco Bell-ը իր ռեստորաններում արհեստական բանականության ձայնային տեխնոլոգիան երկու տարի փորձարկելուց հետո հույս ունի, որ մինչև այս տարվա վերջ AI-ն կօգտագործվի ԱՄՆ-ի իր հարյուրավոր ռեստորաններում:
Google-ի և Microsoft-ի բաժնետոմսերի արժեքը ընկել է եկամուտների մասին հաշվետվությունների հրապարակումից հետո, ինչը վկայում է ներդրողների դժգոհության մասին, որ արհեստական բանականության մեջ իրենց հսկայական ներդրումները չեն հանգեցրել սպասվածից լավ արդյունքների:
Meta-ն, որն անցյալ եռամսյակում նման հիասթափություն է ապրել բաժնետերերի շրջանում, այս անգամ խուսափել է նման ճակատագրից՝ ցույց տալով, թե ինչպես են արհեստական բանականության մեջ ներդրումները նպաստում իր հիմնական բիզնեսին, այդ թվում՝ թույլ տալով ընկերություններին հեշտությամբ ստեղծել գրավիչ գովազդներ՝ օգտագործելով AI-ի գործիքները:
Google-ը, Microsoft-ը և Meta-ն հայտնել են, որ նախատեսում են էլ ավելի շատ ծախսել, քանի որ հիմք են ստեղծում AI-ի ապագայի համար: Meta-ն ասաց, որ այժմ ակնկալում է, որ ամբողջ տարվա կապիտալ ծախսերը կկազմեն 37 միլիարդ դոլարից մինչև 40 միլիարդ դոլար: Microsoft-ը հայտարարել է, որ 2025 ֆինանսական տարում նախատեսում է 2024 թվականի 56 միլիարդ դոլար կապիտալ ծախսերից ավելի շատ ծախսել։ Google-ը այս տարվա յուրաքանչյուր եռամսյակում կանխատեսում է 12 միլիարդ դոլարի կապիտալ ծախսեր։
Ըստ «Microsoft»-ի ֆինանսական տնօրեն Էմի Հուդի արհեստական ​​բանականությունը առաջիկա 15 տարիների ընթացքում կսկսի եկամուտ բերել: Սակայն այս ժամանակահատվածը գոհացուցիչ չէ շատ ներդրողների համար, ովքեր սովոր են Սիլիկոնային հովտում եռամսյակ առ եռամսյակ վաճառքների և եկամուտների հուսալի աճին:
Առայժմ տեխնոլոգիական ընկերությունների ղեկավարները, կարծես, համաձայն են, որ թերի ներդրումների ռիսկը զգալիորեն ավելի բարձր է, քան գերներդրման ռիսկը, ինչպես ասել է Google-ի գործադիր տնորենը: Ընկերությունները բավականաչափ շահույթ են ստանում իրենց հիմնական գործունեությունից, որպեսզի ներդրողները կարողանան առայժմ հաշտվել ծախսերի հետ։ Բայց ինչ-որ պահի ներդրողների ճնշումը, ովքեր պահանջում են հրաժարվել ենթակառուցվածքային ներդրումներից, բավականաչափ ուժեղ կլինի, որպեսզի տեխնոլոգիական ոլորտի ղեկավարները սկսեն նահանջել:
«Հիմա խաղն ընթանում է մենք բոլորս պետք է ցույց տանք, որ պատրաստ ենք ներդնել այնքան, որքան անհրաժեշտ է, քանի որ ցանկանում ենք պահպանել առաջատարի դիրքերը սկզբունքով։ Մեծ հաշվով, ներդրումների այս մակարդակը կայուն չէ»,- ասել է D.A. Davidson-ի վերլուծաբան Գիլ Լուրիան։