ԱՄՓՈՓՎԵԼ ԵՆ ՄՐՑԱԿՑԱՅԻՆ ԴԱՇՏԻ ԲԱՐԵԼԱՎՄԱՆՆ ՈՒՂՂՎԱԾ ԵՎՐԱՄԻՈՒԹՅԱՆ ԹՎԻՆԻՆԳ ԾՐԱԳՐԻ ԱՐԴՅՈՒՆՔՆԵՐԸ
Արդեն 2 տարի է, ինչ Եվրամիության փորձագետները տարբեր ծրագրերի իրականացման միջոցով աջակցում են Հայաստանի մրցակցության մարմնին՝ նպաստելով ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի (ՏՄՊՊՀ) աշխատանքի արդյունավետության բարձրացմանն ու մրցակցային դաշտի բարեփոխմանն ընդհանրապես:
Հայաստանում մրցակցային դաշտի բարելավմանն ուղղված Եվրամիության Թվինինգ ծրագիրը մոտենում է ավարտին, ինչի կապակցությամբ այսօր՝ մարտի 13-ին, տեղի է ունեցել  ծրագրի ամփոփիչ համաժողովը:
Ըստ ծրագրի ղեկավար Վոլֆ-Դիտեր Պլեսինգի՝ ԵՄ թվինինգ ծրագրի փորձագետների և հայ գործընկերների համատեղ ջանքերը հաջողված են: «Մենք լավ հիմքեր ենք դրել Հայաստանի մրցակցության մարմնի կարողությունների հետագա բարելավման և զարգացման համար»,- ասել է Պլեսինգը: Անդրադառնալով ծրագրի շրջանակներում տարբեր պետական կառույցների աշխատակիցների հետ պարբերաբար կազմակերպվող սեմինար-քննարկումներին՝  նա նշել է, որ  համագործակցության ընթացքում էականորեն բարձրացել է մրցակցության մասով հայ գործընկերների տեղեկացվածության աստիճանը:
ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Շաբոյանն իր ելույթում անդրադարձել է Թվինինգ ծրագրի շրջանակներում կատարված աշխատանքներին՝ ընդգծելով, որ ծրագիրն ակնհայտորեն նպաստել է հանձնաժողովի ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացմանը: Իր ելույթում ՏՄՊՊՀ նախագահը ընդգծել է, որ ԵՄ փորձագետների մասնակցությամբ իրականացված օրենսդրական բարեփոխումների, համատեղ վարույթների, ինչպես նաև դատարաններում առկա գործերի վերաբերյալ խորհրդատվության տրամադրման շնորհիվ էականորեն բարձրացել է Հանձնաժողովի աշխատանքի արդյունավետությունը: Շաբոյանը նշել է նաև, որ Թվինինգ ծրագրի շնորհիվ ՏՄՊՊՀ աշխատակազմը վերապատրաստվել է Գերմանիայում, ինչի արդյունքում էականորեն բարձրացել են վերջինների մասնագիտական կարողությունները: Համագործակցության ընթացքում կատարված համալիր միջոցառումներն, ընդհանուր առմամբ, դրական են անդրադարձել Հանձնաժողովի աշխատանքի վրա, ինչն ակնհայտ է նաև ցուցանիշներով:
«2010թ.-ից մեծապես ակտիվացել են աշխատանքները մրցակցային օրենքի խախտումների դեմ պայքարի ուղղությամբ: Մասնավորապես, եթե 2008 և 2009 թվականներին Հանձնաժողովը կայացրել էր տնտեսվարողներին պատասխանատվության ենթարկելու 31 որոշում, 2010թ.-ին այդ ցուցանիշը կազմել է 107, 2011թ.-ին` 197, իսկ 2012թ.-ին 215  որոշում: Նշված ժամանակահատվածում օրինախախտների հանդեպ կիրառվել է ավելի քան 245 միլիոն դրամի չափով տուգանք»,-ասել է Շաբոյանը:
Հանձնաժողովի նախագահը նշել է նաև, որ ՏՄՊՊՀ աշխատանքը դրական գնահատականի է արժանացել նաև միջազգային կառույցների կողմից. «Մրցունակության համաշխարհային զեկույցի գնահատականներով, շուկայում գերիշխող դիրքի առկայության մասով Հայաստանը բարելավել է դիրքերը միանգամից 43 կետով, հակամենաշնորհային քաղաքականության արդյունավետությամբ առաջընթաց է արձանագրել 22, իսկ  տեղական մրցակցության բարելաման առումով՝ 9 կետով: Ընդ որում տարածաշրջանի մյուս երկրներում այս ցուցանիշների մասով հիմնականում հետընթաց է արձանագրվել»:
Ծրագրի շրջանակում կատարվել է ևս մի էական քայլ՝ մրցակցային օրենսդրության կարգավորման բնագավառում: Հայաստանի օրենսդրությունը բարելավելու և այն ԵՄ չափորոշիչներին համապատասխանեցնելու նպատակով ԵՄ փորձագետները մշակել են մրցակցության օրենքում փոփոխություններ կատարելու և պետական օժանդակության վերահսկման մասին օրենքի առաջարկներ: Մրցակցային խնդիրների քննարկման նպատակով Թվինինգ ծրագիրը նաև կազմակերպել է մի շարք սեմինարներ և քննարկումներ՝ հայաստանյան շահագրգիռ կողմերի մասնակցությամբ:
Նշենք, որ Թվինինգ ծրագիրն մեկնարկել էր 2011 թվականի հունվարի 29-ին և իրականացվել է Գերմանիայի էկոնոմիկայի և տեխնոլոգիայի դաշնային նախարարության և Լիտվայի մրցակցության խորհրդի կողմից:
ԵՄ Թվինինգ ծրագրի շրջանակներում մասնագիտական սեմինարներ են կազմակերպվել թվով 106 լրագրողի, պետական և ոչ պետական մարմինների 156 աշխատակցի, 28 դատավորի ինչպես նաև մարզային պետական կառույցների  61 աշխատակիցների համար: Ծրագրի աջակցությամբ եվրոպական երկրներ գործուղման է  մեկնել ՏՄՊՊՀ 31 աշխատակից: