OpenAI-ը տեխնոլոգիական հսկաներից 6.6 միլիարդ դոլարի ներդրում է ներգրավել
Ամերիկյան OpenAI ընկերությունը, որը մշակել է ChatGPT-ն, ներգրավել է 6.6 միլիարդ դոլարի ներդրում, ինչի արդյունքում դրա արժեքը կարող է հասնել 157 միլիարդ դոլարի: Այս մասին հայտնում է Reuters-ը:
Ֆինանսավորում ներգրավելու գործարքների արդյունքում OpenAI-ը կարող է ապահովել իր տեղը աշխարհի ամենաթանկ ընկերությունների շարքում: Մասնավորապես, կորպորացիային հաջողվել է ներգրավել այնպիսի խոշոր հովանավորների, ինչպիսիք են տեխնոլոգիական հսկաներ Microsoft-ը և Nvidia-ն, ինչպես նաև վենչուրային ներդրողներ Thrive Capital-ը և Khosla Ventures-ը:
Գործակալության աղբյուրները նշում են, որ Thrive Capital-ը մոտ 1.2 միլիարդ դոլար է հատկացրել OpenAI-ին, ինչպես նաև մտադիր է հաջորդ տարի ևս 1 միլիարդ դոլար ներդնեկ, եթե ChatGPT-ի ստեղծողը հասնի եկամուտների թիրախային չափին:
Միևնույն ժամանակ, Reuters-ի աղբյուրների համաձայն, Apple-ը սկզբում նույնպես մտադրություն է հայտնել ներդրումներ անել OpenAI-ում, սակայն ի վերջո հրաժարվել է այդ մտքից: Ընթացիկ տարում OpenAI-ի եկամուտը կարող է հասնել 3.6 միլիարդ դոլարի՝ աճող կորուստներով, որոնք կարող են գերազանցել 5 միլիարդ դոլարը:
Հիշեցնենք՝ սեպտեմբերի 26-ին Financial Times-ը, հղում անելով աղբյուրներին, հայտնել է, որ OpenAI-ը նախատեսում է փոխել իր կարգավիճակը՝ դառնալով առևտրային կազմակերպություն: Ակնկալվում է, որ այս վերափոխումը տեղի կունենա մինչև 2025 թվականի վերջը, որպեսզի ընկերությունն ավելի գրավիչ դառնա ներդրողների համար: Միևնույն ժամանակ, OpenAI-ի գործադիր տնօրեն Սեմ Ալթմանը նախնական բանակցություններ է վարում տնօրենների խորհրդի հետ՝ ընկերությունում բաժնետոմս ձեռք բերելու շուրջ: