Դեկտեմբերի 6-7-ը Դիլիջանում կայացավ «ՏՀՏ լիդերների առանց փողկապների հանդիպում-ֆորում»-ների շարքից ևս մեկ հանդիպում։ Ֆորումները կազմակերպվում են ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության և Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության կողմից։ Այս ֆորումի նպատակն էր քննարկել այսօր ՀՀ տնտեսության համար կարևոր 3 հարց.
• Հայաստանի տեխնոլոգիական ոլորտի մրցունակությունը միջազգային ֆինանսական ճգնաժամի պայմաններում,
• Հայաստանի էլեկտրոնային կառավարման համակարգերի կառուցման սկզբունքները,
• Տեղեկատվական և հեռահաղորդակցական տեխնոլոգիաների (ՏՀՏ) ոլորտի մաքսային և հարկային խոչընդոտները։
Ֆորումին մասնակցում էին ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը, ՀՀ Պետական եկամուտների կոմիտեի և Կենտրոնական բանկի ներկայացուցիչներ, շվեդական Ericsson ընկերության պատվիրակությունը, Վրաստանի Հանրապետության Ֆինանսների նախարարության Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների վարչության պետ Դավիդ Ցեկվավան, Վրաստանի USAID-ի «Բիզնես միջավայրի բարեփոխման» ծրագրի և վրացական մասնավոր ընկերությունների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև ՀՀ առևտրային բանկերի, համապատասխան գերչատեսչությունների, հասարակական կազմակերպությունների, տեղեկատվական և հեռահաղորդակցական տեխնոլոգիաների ոլորտի ներկայացուցիչներ։
Ֆորումի մասնակիցները քննարկեցին համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամին և ոլորտում դրա առաջացրած խնդիրներին դիմակայելու հնարավոր ուղղությունները։ էլեկտրոնային կառավարման համակարգերի կառուցման շրջանակներում Ericsson ընկերությունը ներկայացրեց իր ծրագիրը։ Խոսվեց այն մասին, թե ինչպես կարելի է փոխառել Վրաստանի Էլեկտրոնային Առևտրի համակարգի ձեռքբերումները և դրանք զարգացնել մեր երկրում։ Քննարկվեցին նաև ՏՀՏ ոլորտին առնչվող հարկային և մաքսային խոչընդոտները և դրանց հաղթահարման առաջարկվող եղանակները։