Կայացել է Արևորդի բնապահպանական փառատոնի մրցանակաբաշխությունը
Կովկասյան տարածաշրջանում բնապահպանական միակ փառատոնը՝ Արևորդին, իրականացվում է Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) կողմից` ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աջակցությամբ: Արդեն 4-րդ անգամ կազմակերպած ինքնատիպ այս իրադարձության  արդյունքներն արդեն հայտնի են:
Կայացել է մրցանակաբաշխություն,  որի ընթացքում մրցանակ է շնորհվել «Երիտասարդական լավագույն ֆիլմ» անվանակարգի հաղթողին։
«Երիտասարդական լավագույն ֆիլմ» անվանակարգում ժյուրիի կողմից ընտրվել է «Վաշ-վիշ» ֆիլմը, իսկ ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության  կողմից հաղթողները ստացել են տեսախցիկ: Ֆիլմը պատմում է Ալավերդի քաղաքի բնապահպանական խնդիրների մասին:
«Արևորդի» փառատոնի նպատակն է հանրության ուշադրությունը հրավիրել շրջակա միջավայրի, կենդանական և բուսական աշխարհին սպառնացող վտանգներին, ինչպես նաև բարձրացնել հանրային իրազեկվածությունը` Հայաստանի կենսաբազմազանության պահպանման գործում:
Փառատոնի 2013թ.-ի ծրագիրն ընդգրկում է բնապահպանական, երիտասարդական ֆիլմերի մրցույթ, որին մասնակցում են (FPWC) հիմնադրամի` «Արևորդի էկո-ակումբներ»,«Կանաչ դպրոց», «SOS Մշակույթ» կրթական ծրագրերի շրջանակներում երիտասարդների կողմից նկարահանված ֆիլմերը:
«Երիտասարդական լավագույն ֆիլմ» անվանակարգում հավակնորդ ֆիլմերը 6 էին`«Փրկագործ խաչի սպասումով» ( Վարագավանի «SOS Մշակույթ երիտասարդական ակումբ), «Ծերուկ քաղաքը», (Ախթալայի «SOS Մշակույթ» երիտասարդական ակումբ), «Մշտարթուն ժամապահը» ( Բերդավանի «SOS Մշակույթ» երիտասարդական ակումբ), «Վաշ-վիշ» (Ալավերդու «SOS Մշակույթ» երիտասարդական ակումբ), «Երեկ, այսօր, վաղը», (Ուրցաձորի «Աևորդի» էկո-ակումբ), «Անտեսված գանձեր» (Գառնի/Գողթի «Արևորդի» էկո-ակումբ):