Արտահանումը Հայաստանի Հանրապետությունից՝ ըստ երկրների. 2025թ. հունվար-նոյեմբեր
ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն 2025թ. հունվար-նոյեմբերին Հայաստանի արտահանման ծավալը կազմել է 7․35 մլրդ դոլար։ 2024թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արտահանման ծավալներն նվազել են 40․58%-ով կամ 5․02 մլրդ դոլարով։
Արտահանման ամենամեծ ծավալները արձանագրվել են Ռուսաստանի Դաշնության ուղղությամբ։ Վերոնշյալ ժամանակահատվածում Հայաստանից Ռուսաստան արտահանման ծավալներն նվազել են 8․98%-ով կամ 269․01 մլն դոլարով և կազմել 2․73 մլրդ դոլար։ Ռուսաստանին է բաժին ընկնում արտահանման ծավալի 37․08%-ը։
Երկրորդը ԱՄԷ-ն է՝ 1․7 մլրդ դոլար, -66․25% կամ -3․3 մլրդ դոլար։ ԱՄԷ-ին է բաժին ընկնում արտահանման ծավալի 23․11%-ը։
Եռյակը եզրափակում է Չինաստանը՝ 648․5 մլն դոլար, -38․13% կամ -399․7 մլն դոլար։ Չինաստանին բաժին է ընկնում արտահանման ծավալի 8․82%-ը։
Չորրորդ հորիզոնականում Իրաքն է՝ 301․6 մլն դոլար, +36․61% կամ +80․8 մլն դոլար։ Իրաքին բաժին է ընկնում արտահանման ծավալների 4․1%-ը:
Հինգերորդը Բելառուսն է՝ 151․01 մլն դոլար, +44․8% կամ +42․22 մլն դոլար։ Բելառուսին բաժին է ընկնում արտահանման ծավալների 2․05%-ը։
Շվեյցարիան վեցերորդն է՝ 148․1 մլն դոլար, +42․32% կամ +44․04 մլն դոլար։ Շվեյցարիային բաժին է ընկնում արտահանման ծավալների 2․02%-ը։
Յոթերորդը Բելգիան է՝ 127․1 մլն դոլար, +15․86% կամ +17․4 մլն դոլար։ Բելգիային բաժին է ընկնում արտահանման ծավալների 1․73%-ը։
Ութերորդ տեղում Նիդերլանդներն են՝ 127․5 մլն դոլար, +11․42% կամ +13․1 մլն դոլար։ Նիդերլանդներին բաժին է ընկնում արտահանման ծավալների 1․74%-ը։
Իններորդ հորիզոնականում Վրաստանն է՝ 121․4 մլն դոլար, -23․71% կամ -37․7 մլն դոլար։ Վրաստանին բաժին է ընկնում արտահանման ծավալների 1․65%-ը։
Տասնյակը եզրափակում է Գերմանիան՝ 101․6 մլն դոլար, +74․35% կամ +43․3 մլն դոլար։ Բուլղարիային բաժին է ընկնում արտահանման ծավալների 1․38%-ը։
Ինչ վերաբերվում է վերպետական կազմավորումներին, ապա վերոնշյալ ժամանակահատվածում ԱՊՀ երկրներից արտահանման ծավալներն նվազել են 6․58%-ով և կազմել 3․01 մլրդ դոլար, մասնավորապես, ԵԱՏՄ երկրներ արտահանումն նվազել է 7․23%-ով և կազմել 2․95 մլրդ դոլար։ ԱՊՀ երկրներին բաժին է ընկնում արտահանման ծավալների 40․94%, իսկ ԵԱՏՄ երկրներին՝ 40․12%։
Եվրամիության ուղղությամբ արտահանման ծավալները աճել են 7․57%-ով և կազմել 593․6 մլն դոլար։ Եվրամիությանը բաժին է ընկնում արտահանման ծավալների 8․08%-ը։