Ներկայացվել են Նուբարաշենի թունաքիմիկատների գերեզմանոցի ուսումնասիրության արդյունքները
Երևանում տեղի է ունեցել «Նուբարաշենի ժամկետանց պեստիցիդների և կայուն օրգանական աղտոտիչների գերեզմանոցի տարածքի գնահատում և իրագործելիության ուսումնասիրություն» թեմայով աշխատանքային հանդիպում, որը կազմակերպել էին ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը և ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակը:
Նուբարաշենի թունաքիմիկատների գերեզմանոցը հիմնվել է 1970-ական թվականներին՝ որպես կայուն օրգանական աղտոտիչների թափոնների կուտակման վայր և գտնվում է սողանքային գոտում: ՀՀ կառավարությունը ձեռնարկել է մի շարք միջոցառումներ այն վերանորոգելու համար, սակայն տարածքը շարունակում է ռիսկեր պարունակել շրջակա միջավայրի և մարդկային առողջության համար:
Հանդիպման շրջանակներում ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ղեկավար, դեսպան Անդրեյ Սորոկինը նշել է, որ հաշվի առնելով շրջակա միջավայրի և անվտանգության խնդիրների փոխկապակցվածությունը՝ ԵԱՀԿ-ն շրջակա միջավայրի պաշտպանության սպառնալիքների կանխարգելման ոլորտում իրականացրել է կարևոր ծրագիր, որի շրջանակներում հավաքվել են մանրամասն տվյալներ՝ Նուբարաշենի գերեզմանոցի թունավոր թափոնների սահմանների, ծավալի և բաղադրության մասին, ինչը թույլ է տվել ճշգրիտ գնահատական տալ շրջակա միջավայրին սպառնացող վնասների ռիսկայնության մակարդակի վերաբերյալ:
Արտակարգ իրավիճակների նախարար Արմեն Երիցյանն իր հերթին նշել է, որ 2011թ. ԵԱՀԿ-ն և ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը համաձայնագիր են ստորագրել՝ նպատակ ունենալով համագործակցել խնդրին երկարաժամկետ լուծումներ տալու ուղղությամբ: Այժմ, երբ ԵԱՀԿ նախաձեռնությամբ գերեզմանոցի գնահատման ուսումնասիրությունն ավարտված է, կան փորձագիտական տեղեկություններ, որոնք հիմք կհանդիսանան Նուբարաշենի թունաքիմիկատների տարածքի վերականգնման հետագա գործողությունների համար:
Հանդիպմանը ներկայացվել են ԵԱՀԿ աջակցությամբ երկու տարվա ընթացքում իրականացվող ծրագրի արդյունքները՝ Երևանի շրջակայքում գտնվող Նուբարաշենի գերեզմանոցում ժամկետանց պեստիցիդների և կայուն օրգանական աղտոտիչների աղտոտվածության աստիճանի և շրջակա միջավայրի վրա դրանց ազդեցության ուսումնասիրությունը:
Թունաքիմիկատների գերեզմանոցի տարածքի գնահատման և վերականգնման հնարավոր սցենարները ներկայացրել է նիդեռլանդական «Թաուվ» (Tauw) ընկերության ներկայացուցիչ Բուդվին Ֆոկեն: Կազմակերպությունն իրականացրել է ծրագրի իրագործելիության ուսումնասիրություն, ինչպես նաև բնապահպանական և առողջապահական ռիսկերի գնահատում:
Նշենք, որ ծրագիրն իրականացվել է ԱՄՆ կառավարության ֆինանսավորմամբ: