Հունվար-ապրիլին մեր երկրում իրականացվել է 61,7 մլրդ դրամի շինարարություն
Ընթացիկ տարվա առաջին չորս ամսում մեր երկրում իրականացվել է 61,7 մլրդ  ՀՀ դրամի շինարարություն: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ շինարարության ծավալները պահպանվել են գրեթե նույն մակարդակում:
Ըստ պաշտոնական վիճակագրության՝ հունվար-ապրիլին  իրականացված շինարարության համախառն ծավալի 51%-ը բաժին է ընկել կազմակերպություններին, 24.5%-ն իրականացվել է բնակչության միջոցների հաշվին: Միևնույն ժամանակ, պետության մասնաբաժինը հանրապետությունում իրականացված շինարարության համախառն ծավալում կազմել է 11.6%: Միջազգային վարկերի հաշվին իրականացված շինարարության մասնաբաժինը կազմել է  9.9%:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Կենտրոնական բանկը հայտարարել էր, որ վերանայել և արդյունքում կրճատել է շինարարության ոլորտի զարգացումների վերաբերյալ իր կանխատեսումները: Սպասվում է, որ շինարարության ճյուղում 2014 թվականին կգրանցվի ավելացված արժեքի շուրջ 2.5-4.5% աճ, որին հիմնականում կնպաստեն պետական, համայնքային բյուջեների և միջազգային կազմակերպությունների միջոցների հաշվին իրականացվող ճանապարհների, ոռոգման համակարգի, ջրամատակարարման, հանրապետության հյուսիսային սահմանակետերի և Երևանի մետրոպոլիտենի արդիականացմանն ուղղված շինարարական աշխատանքները:
Նշենք նաև, որ 2013 թվականին մեր երկրի շինարարության ոլորտը գրանցել էր անկում՝ 8%-ով: Հաշվետու տարում իրականացվել էր 442,28 մլրդ ՀՀ դրամի շինարարություն: